Wsparcie z Polski dla rodaków na Ukrainie fot. Karina Wysoczańska / Nowy Kurier Galicyjski

Wsparcie z Polski dla rodaków na Ukrainie

Ponad 500 seniorów i osób potrzebujących pochodzenia polskiego otrzymało pomoc humanitarną. Artykuły spożywcze, środki czystości i chemia gospodarcza zostały przekazane przez Konsulat Generalny RP we Lwowie w ramach akcji „Pomoc Polakom na Wschodzie” pod patronatem Pary Prezydenckiej.

– We wrześniu br. z wizytą we Lwowie była małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda. Przekazując dużą ilość pomocy żywnościowej, wsparła Polaków z naszego okręgu konsularnego. To jest kontynuacja tej akcji. Stopniowo wydajemy tę pomoc – powiedziała Natalia Rudczyk, wicekonsul RP we Lwowie.

Jedna z akcji przekazywania darów z Polski odbyła się w Liceum nr 10 im. Św. Marii Magdaleny we Lwowie. Pomoc otrzymali głównie seniorzy, którzy w tym trudnym czasie trwającej wojny na Ukrainie szczególnie potrzebują wsparcia.

– Kiedy był atak na elektrownie znikło światło. Nie wyobrażam sobie, jak to ludzie przez dłuższy okres mieszkają nie mając ani światła, ani wody. To coś strasznego. Nie spodziewałem się, że taka wojna może być straszna – powiedział Jerzy Komarowski, mieszkaniec Lwowa.

– Kiedy wyłączono prąd, to nie mogłam nawet wodzy zagrzać. W domu nie mam gazu, mam tylko kuchenkę elektryczną. Cały dzień siedziałam głodna. Poszłam do sklepu, żeby kupić chleb, jednak wszystkie były pozamykane. Miałam sucharki i jabłko. Popijałam je wodą i tak cały dzień – dodała Wiktoria Kaczorowska, mieszkanka Lwowa.

fot. Karina Wysoczańska / Nowy Kurier Galicyjski

– Mamy teraz bardzo trudną życiową sytuacje. Te ciągłe alarmy mają bardzo wielki wpływ psychologiczny na ludzi. Wszyscy są bardzo zdenerwowani. Modlimy się, żeby ta wojna jak najprędzej się skończyła – powiedziała Lubawa Butrej, założycielka Lwowskiego Teatrzyku Dziecięcego „Zielona żabka i przyjaciele”.

Pomocą z polski zostali objęci również członkowie Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie. Od lat zrzeszeni przy towarzystwie Polacy opiekują się Cmentarzem Obrońców Lwowa, poszczególnymi nagrobkami wybitnych Polaków na Cmentarzu Łyczakowskim i miejscami pamięci na Ziemi Lwowskiej. Pomimo trwającej wojny nie zawiesili swojej działalności.

– Ostatnie trzy lata były dla nas bardzo trudne. Przede wszystkim dwa lata pandemii i w tym roku wojna z Rosją. Większość starszych osób, które należą do towarzystwa są w potrzebie i każda pomoc sprowadzana i rozdzielana wśród członków towarzystwa jest przyjmowana z wdzięcznością – powiedział Janusz Balicki, prezes Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie.

Wcześniej w ramach akcji pomocą z Polski zostali objęci również Polacy z Drohobycza i Borysławia.

Karina Wysoczańska

X