Szkoła Języka Polskiego w Tarnopolu

Szkoła Języka Polskiego w Tarnopolu

Mija kolejny miesiąc nauki w Szkole Języka Polskiego działającej przy Polskim Towarzystwie Kulturalno-Oświatowym w Tarnopolu. Bieżący rok szkolny przyniósł wyjątkowo duże zainteresowanie ofertą edukacyjną placówki, w której naukę pobiera obecnie około 250 uczniów. Na zajęcia odbywające się przez cały dzień w każdą sobotę oraz w godzinach popołudniowych od wtorku do piątku uczęszczają zarówno dzieci, młodzież jak i osoby dorosłe.

W poszukiwaniu polskich śladów…
W pierwszym semestrze nauki jednym z ciekawszych wydarzeń w życiu szkoły była wycieczka do Krzemieńca, gdzie uczniowie poszukiwali polskich śladów w miejscu urodzin jednego z największych poetów romantycznych.

 

Wizyta w Muzeum Juliusza Słowackiego oraz siedzibie dawnego Liceum Krzemienieckiego z pewnością na długo pozostanie w pamięci młodzieży przygotowującej film o przeszłości ziemi tarnopolskiej i jej polskich mieszkańcach. Dzięki bardzo dobrej współpracy z dyrekcją muzeum oraz szkoły w Krzemieńcu powstały interesujące materiały video związane z historią miasta, które zostały zamieszczone w popularnych serwisach społecznościowych w Internecie oraz wysłane do Warszawy na konkurs ogłoszony dla wszystkich polskich szkół działających poza granicami kraju.

Narodowe Święto Niepodległości
Młodzież z Polskiego Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego przygotowała również uroczystą akademię z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W dniu 11 listopada 2012 roku w wypełnionej po brzegi auli Szkoły Nr 5 zaprezentowany został montaż słowno-muzyczny przybliżający tragiczną historię zniewolonej Polski, która dzięki determinacji kolejnych pokoleń po 123 latach zaborów odzyskała wolność w 1918 roku. Uczniowie szkoły wspaniale wywiązali się z powierzonego im zadania, recytując znane wiersze Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego pozostające do dziś świadectwem polskiego patriotyzmu oraz umiłowania ojczyzny. Na akademii nie zabrakło też akcentów muzycznych za sprawą śpiewanych przez dzieci i młodzież piosenek legionowych oraz pięknego wykonania poloneza Michała Ogińskiego oraz walca Barbary z filmu „Noce i dnie”. Dopełnieniem programu przygotowanego przez młodzież były występy artystów z tarnopolskiej filharmonii. Ponownie dobra współpraca z dyrekcją i innymi nauczycielami pokazała, jak wiele można zrobić wspólnymi siłami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X