Szkoła Języka Polskiego w Tarnopolu

Szkoła Języka Polskiego w Tarnopolu

Młodzież ze Szkoły Języka Polskiego pod dworkiem Słowackiego w Krzemieńcu (Fot. Dariusz Markiewicz)Konkurs recytatorski „Kresy”
Kolejnym ważnym wydarzeniem w życiu szkoły i jednocześnie Polskiego Towarzystwa był wyjazd trzyosobowego zespołu młodzieży na konkurs recytatorski „Kresy” do Lwowa w dniu 18 listopada. Ta stojąca na bardzo wysokim poziomie cykliczna impreza literacka pokazała jak bliski i dobrze znany jest język polski w całym obwodzie lwowskim. Pięknie zaprezentowały się dzieci ze wszystkich miejscowości, gdzie na zachodniej Ukrainie nauczany jest w szkołach język polski. Na konkursie godnie został zaprezentowany również sam Tarnopol dzięki znakomitemu przygotowaniu wszystkich uczniów uczęszczających na zajęcia do szkoły przy PTKO. Przybyłe z Białegostoku specjalne jury nagrodziło wyróżnieniem jedną z młodych tarnopolanek za sposób zaprezentowania wierszy Juliusza Słowackiego oraz ks. Jana Twardowskiego.

 

Szkoła w sieci…
Szkoła Języka Polskiego w Tarnopolu stawia na nowe technologie w rozwoju swoich podopiecznych. Dużym zainteresowaniem cieszy się dostępny pod adresem www.szkolapolskaintarnopol.wordpress.com serwis internetowy z dostępnymi on-line materiałami dydaktycznymi, który na przestrzeni dwóch ostatnich miesięcy odnotował ponad 11.000 wejść. W dniu 1 grudnia  pod adresem www.szkolapolskaintarnopol.pl uruchomiona zostanie platforma e-learningowa oparta na systemie zarządzania nauczaniem Moodle, gdzie co tydzień pojawiać się będą interaktywne materiały dydaktyczne. Praca młodzieży dokumentowana jest w serwisach Facebook oraz YouTube, które stały się podstawowym środkiem komunikacji między uczniami a ich nauczycielem. Obecnie trwają rozmowy z przedstawicielami szkół partnerskich z Polski, Włoch i Turcji o wspólnym tworzeniu treści dydaktycznych do nauki języka polskiego i angielskiego.

W poszukiwaniu nowych możliwości rozwoju…
Polskie Towarzystwo Kulturalno-Oświatowe w Tarnopolu, którym kieruje Prezes Piotr Fryz,  nie spoczywa na laurach. Na początku grudnia przygotowane zostaną prezenty mikołajkowe dla najmłodszych uczniów szkoły, natomiast na 22 grudnia zaplanowany został koncert polskich i ukraińskich kolęd. Na pewno będzie to doskonała okazja do promowania dialogu interkulturowego oraz lepszego poznania polskich i ukraińskich tradycji świątecznych. Dobra działalność szkoły możliwa jest nie tylko dzięki zaangażowaniu i pracy członków stowarzyszenia, ale również wsparciu udzielanemu przez Konsulat Generalny RP we Lwowie, Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą z siedzibą w Warszawie oraz polskie fundacje wspierające Polonię żyjącą na Wschodzie. To za sprawą tych instytucji w br. pojawił się w szkole nowoczesny pakiet podręczników z dołączonymi płytami CD z serii „Hurra!!! Po polsku” do nauczania języka polskiego.

Dariusz Markiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X