Kresowe tematy Aleksandry Ziółkowskiej-Boehm

Kresowe tematy Aleksandry Ziółkowskiej-Boehm

13 listopada 2012 r. w Opolu w ramach Międzynarodowej Konferencji „Kresowianie na świecie”, z inicjatywy Towarzystwa Polonia-Kresy, Stowarzyszenia Poloników Niemieckich oraz Biblioteki Głównej Politechniki Opolskiej, odbyła się promocja książki Aleksandry Ziółkowskiej-Boehm „Lepszy dzień nie przyszedł już”.

Spotkanie z autorką miało miejsce w kawiarni „Kafka” w gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, prowadziły je Panie z BG PO: dr Elżbieta Czerwińska i Anna Jandziak.

 

Aleksandra Ziółkowska-Boehm to jedna z najwybitniejszych współczesnych pisarek i publicystek przebywających poza granicami kraju. Związana miejscem urodzenia z Łodzią, a od 1990 r. mieszkająca w Stanach Zjednoczonych w Wilmington, w stanie Delaware. Mając 23 lata, jeszcze przed ukończeniem studiów polonistycznych na Uniwersytecie Łódzkim, Aleksandra Ziółkowska-Boehm została osobistą asystentką Melchiora Wańkowicza, co było dla niej dużym wyróżnieniem i otworzyło drzwi do kariery literackiej. Współpracowała z pisarzem aż do jego śmierci w 1974 r. Wańkowicz, w dowód wdzięczności, zadedykował jej nawet II tom Karafki LaFontaine’a i zapisał w testamencie swoje archiwum, którego jest depozytariuszką.

 

Książka „Lepszy dzień nie przyszedł już” jest poświęcona ludziom z Kresów mieszkającym w USA. Na fabułę składają się losy trzech bohaterów, których połączyły dramatyczne czasy wojny. Jedna to historia opowiedziana przez Hubalczyka Romana Rodziewicza, druga omawia dzieje rodu Jaxa Bąkowskich i ich krewnych Wartanowiczów – z pochodzenia polskich Ormian. Tłem dla wydarzeń są miejsca związane z dramatyczną historią Polski i Polaków: Syberia, Kazachstan, Katyń, Auschwitz, Monte Cassino, a także skupiska polskości w Iranie, Afryce Południowej, Meksyku, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, a nawet odległej Mandżurii. Wśród osób wymienianych w książce są także: marszałek Józef Piłsudski, generał Władysław Anders, major Henryk Dobrzański oraz Melchior Wańkowicz.

Książka, jest także opowieścią o wielu trudnościach i przeszkodach na jakie napotykały osoby wypędzane z terenów II Rzeczpospolitej, po osiedlaniu się w nowej ojczyźnie. Autorka pokazuje ich walkę i determinację w odzyskiwaniu tożsamości i godności, na tle przystosowania się do nowych warunków życiowych i miejsc powojennego zamieszkania. Książka pomaga nam w patrzeniu na okrutny świat wojny, w którym trudno było o sentymentalizm, gdy walka szła o życie.

Uzupełnieniem fabuły są liczne, niepublikowane nigdzie wcześniej fotografie z rodzinnych albumów oraz dokumenty. W trakcie spotkania z autorką w Opolu wywiązała się długa dyskusja, pytano także o kontakty z Melchiorem Wańkowiczem, genezę powstawania książek o Indianach, spotkania z bohaterami opowiadań oraz osobiste relacje. Autorka ze znaną sobie wrażliwością i dynamiką odpowiadała na pytania czytelników.

Zainteresowanie tematyką Kresów było widoczne, sala nie mogła pomieścić wszystkich gości, którzy przybyli na spotkanie z Aleksandrą Ziółkowską-Boehm.

Milena J. Kalczyńska

 

Obejrzyj wideo:

Lepszy dzień nie przyszedł już – Aleksandra Ziółkowska-Boehm


Czytaj też:

Międzynarodowa konferencja naukowa „Kresowianie na świecie”


Lepszy dzień nie przyszedł już

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X