Festiwal pierogów w Stanisławowie

Festiwal pierogów w Stanisławowie

W festiwalu kulinarnym, który odbył się w Iwano-Frankowsku (dawn. Stanisławowie) wzięła udział młodzież z zespołu szkół gastronomicznych i hotelarskich z Sandomierza. Impreza przebiegała pod hasłem „Parada pierogów”, a każdy jej gość mógł najeść się do syta tego przysmaku.

Na „Święcie smaku” wyroby gastronomiczne, przeważnie z mąki, były wykonane w autorskim stylu – łącząc pozornie niepasujące do siebie składniki. Do Liceum Technologicznego z Iwano-Frankowska, aby zadziwić wszystkich tradycyjnymi ukraińskimi potrawami, przybyła młodzież z Polski pod przewodnictwem Dariusza Łuczaka, jak również młodzi mistrzowie garnka i patelni z Kijowa, Łucka, Użgorodu, Czerniowiec i Kołomyi.

 

Siedem zespołów kucharzy wzięło udział w festiwalu. W każdej drużynie po cztery osoby. Wśród nich wielu było chłopaków, którzy poważnie ustosunkowują się do swego przyszłego zawodu, a każdy był nastawiony wyłącznie na zwycięstwo.

Jak zawsze na takiego rodzaju imprezach, w trakcie przygotowywania dań, na sali panuje hałas i wrzawa. Przy drewnianych podstawkach zwijają się młodzi kucharze, ubrani w kolorowe stroje kucharskie i ludowe. Robota wre jak woda w kotłach, zagniata się ciasto, lepią pierogi. Dokoła śmiech i żarty, a szacowne jury już czeka na prezentację wyrobów. Młodzi kucharze pełni napięcia oczekują na werdykt. Czyje pierogi będą najlepsze?

Na pomysł organizacji „Święta smaku” dyrektor liceum Sofija Tomenczuk wpadła w Sewastopolu, podczas praktyk studenckich jej wychowanków. Corocznie letnie praktyki w tym południowym mieście odbywają studenci praktycznie z całej Ukrainy. To podsunęło pani dyrektor pomysł organizacji kulinarnej imprezy w Iwano-Frankowsku. Pierwszy festiwal zorganizowano z okazji 45-lecia liceum, a potem już poszły kolejne imprezy i z czasem stały się tradycją. W tym roku festiwal stał się międzynarodowym – przyjechali uczniowie z Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X