Pieszo do Ślicznej Gwiazdy miasta Lwowa

Pieszo do Ślicznej Gwiazdy miasta Lwowa

130 pielgrzymów z różnych rejonów Polski wybrało się na ten nietypowy do tej pory pielgrzymi szlak. Z początkiem lata wyruszyła 4. piesza pielgrzymka z Rzeszowa do Lwowa pod hasłem „Eucharystia, komunia z Chrystusem i między sobą”.

Na jej rozpoczęcie odprawiona została uroczysta Msza św. koncelebrowana w kościele Świętego Krzyża pod przewodnictwem JE ks. bpa Kazimierza Górnego – biskupa Rzeszowskiego.

 

Prowadzeni przez biskupów, kanclerza kurii ks. dr. Jerzego Buczka, wicekanclerza ks. dr. Janusza Sądela, dyrektora radia VIA ks. Marka Chorzępę z pieśnią „Serdeczna Matko” wyruszyliśmy na pielgrzymi szlak pod przewodnictwem księży prałatów: ks. Władysława Jagustyna – dyr. pielgrzymki i ks. Stanisława Słowika – dyr. Caritas, ks. Eugeniusza Królika – proboszcza parafii p.w. Miłosierdzia Bożego w Jaśle i ks. proboszcza w Sękowej Janusza Kurasza. Kierownikiem pielgrzymki był Tadeusz Pałka z Rzeszowa. W pożegnaniu i odprowadzeniu pielgrzymów uczestniczyli również członkowie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

W pielgrzymce uczestniczyło 130 pielgrzymów z różnych rejonów Polski, 50 pielgrzymów było spoza Diecezji Rzeszowskiej. Celem pielgrzymki było aby przez modlitwę, pokutę, rozważanie prawd wiary i poznawanie historii Polski włączyć się w obchody Roku Jubileuszowego Archidiecezji Lwowskiej.

Trasa została wytyczona przez Słocinę, Malawę, Kraczkową, gdzie w kościele parafialnym powstaje sanktuarium bł. Jana Pawła II, następnie przez Markową – miejsce męczeńskiej śmierci rodziny Ulmów, którzy życie oddali w czasie okupacji hitlerowskiej za przechowywanie rodziny żydowskiej. Przez Kańczugę i Pruchnik, miejsce urodzenia bł. Bronisława Markiewicza pielgrzymi zdążali do Żurawicy, Bolestraszyc, Wyszatyc, promem przez rzekę San do Torek i Mościsk aby przez granicę polsko-ukraińską wejść w kolejny etap pielgrzymki.

Już po trzech dniach ten pierwszy, dziewięćdziesięciokilometrowy odcinek dostarczył nam niezwykłych przeżyć. Codzienny program: modlitwa, śpiew, konferencje, tekst ślubów króla Jana Kazimierza, postacie dnia – bł. Jakub Strzemię, św. Jan z Dukli, bł. Bronisław Markiewicz, bł. Jan Paweł II, dopełniony niezwykłą życzliwością mieszkańców wsi i miasteczek oraz pięknem przyrody podkarpackiej ziemi uczyniły ten czas wielkim świętem. Jakżeż radowała nasze oczy wspaniała szachownica pól uprawnych, która świadczy o wielkiej pracowitości ludzi na niej mieszkających, o umiłowanie przez nich polskiej ziemi, a niezwykły szacunek do pielgrzymkowego krzyża i pątników o głębokiej wierze.

Odprawa na granicy polskiej przebiegała niezwykle sprawnie, także z wielką życzliwością powitały nas ukraińskie służby graniczne i bez żadnych problemów stanęliśmy na ukraińskiej ziemi. Tam oczekiwał nas już ks. Wiktor Stachów – proboszcz z Kamionki Buskiej, skierowany przez abpa Mieczysława Mokrzyckiego do prowadzenia pielgrzymów aż do Lwowa. Od pierwszych chwil aż do końca towarzyszył nam radiowóz z policjantami i nawet na najbardziej ruchliwych odcinkach dróg czuliśmy się bezpiecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X