Patron Jedności i Ludów Rzeczypospolitej

Patron Jedności i Ludów Rzeczypospolitej

12 listopada według kalendarza gregoriańskiego przypada w Kościele katolickim wspomnienie św. Jozafata, biskupa i męczennika. Relikwię tego świętego, wywodzącego się z Włodzimierza Wołyńskiego, spoczywają obecnie w głównej świątyni katolickiej świata – bazylice św. Piotra w Rzymie – tuż obok grobu księcia Apostołów – w ołtarzu św. Bazylego, znajdującego się z prawej strony od konfesji św. Piotra.

W tym dniu rano, o godz. 7:30 przy grobie świętego w Rzymie została odprawiona uroczysta liturgia pod przewodnictwem głowy Kościoła greckokatolickiego JE arcybiskupa większego Światosława Szewczuka. W asyście z arcybiskupem Mszę św. sprawowali licznie zgromadzeni księża obrządku wschodniego, przybyli z różnych krańców świata.

 

Jak potem wspomniał władyka Szewczuk, byli obecni księża z Brazylii, Kanady, Białorusi, Ukrainy. Oczywiście, nie zabrakło także gromadnie zebranych przy grobie swego Patrona oo. bazylianów z kurii generalnej w Rzymie pod przewodnictwem ojca generała Genezjusza Viomara. Zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego, przemawiając do zebranych na liturgii wiernych, zwrócił uwagę na to, że dzień pamięci św. Jozafata jest jednocześnie dniem spotkania Papieskiej Komisji ds. Jedności Chrześcijan, na które przyjechał. Razem z tym, w tym samym dniu we Lwowie rozpoczynają się wspólne rekolekcje biskupów katolickich Ukrainy obu obrządków. Czy jest to przypadek? Abp Szewczuk odpowiedział, że przez takie sytuacje Bóg chce donieść do nas prawdę o potrzebie jedności, a symbolem tej jedności jest św. Jozafat.

Jedność kościelna w tym dniu w bazylice św. Piotra była bardzo widoczna. Obok głównej uroczystej liturgii w obrządku wschodnim, sprawowane były codzienne Msze św. przez łacińskich księży. Tu i ówdzie do ołtarzy bocznych olbrzymiej świątyni śpieszyli kapłani różnych narodowości w czerwonych ołtarzach, oddając cześć męczeństwu naszego świętego.

 

Św. Jozafat, imię świeckie Jan Kuncewicz, powszechnie jest czczony w Kościele greckokatolickim na Ukrainie, uważa się przez grekokatolików za patrona Ukrainy. Szczególnie odbiera cześć w zakonie bazyliańskim, którego pełna nazwa brzmi – zakon bazylianów św. Jozafata.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X