Ostatnie pożegnanie śp. Marii Mireckiej-Loryś

Ostatnie pożegnanie śp. Marii Mireckiej-Loryś

W Warszawie odbyły się uroczystości pogrzebowe mjr Marii Mireckiej-Loryś ps. Marta – działaczki podziemia niepodległościowego, komendantki Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet, działaczki środowisk polonijnych i patriotycznych. Msza święta żałobna została odprawiona w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Ceremonię zorganizowały Instytut Pamięci Narodowej oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Maria Eleonora Mirecka-Loryś, wikimedia.org

„Wszystko, co w życiu robiła, robiła to dla Polski” – napisał prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników uroczystości pogrzebowych.

fot. Media Narodowe

Maria Mirecka-Loryś była serdeczną przyjaciółką Kuriera Galicyjskiego od pierwszych dni istnienia czasopisma. Zmarła 29 maja 2022 roku w wieku 106 lat. Jej prochy spoczęły na warszawskich Starych Powązkach w grobie rodziny Mireckich.

Inf. własna, Instytut Pamięci Narodowej

Pochodzi z bardzo mieszanej rodziny o wielu narodowościach, lecz polska krew okazała się być dominująca, stąd w gronie rodziny zachowuje tradycje i posługuje się wyłącznie językiem polskim. Urodzona we Lwowie. Po ukończeniu studiów w Ukraińskiej Akademii Drukarstwa pracowała w dziale bibliotecznym w Państwowym Archiwum Obwodu Lwowskiego, od 1995 roku przez 16 lat – jako redaktor i realizator w regionalnej telewizji państwowej. Od 2001 roku zaczęła oprowadzać grupy turystyczne, jako przewodnik opiekowała się wycieczkami do najdalszych zakątków dosłownie całej Ukrainy. Od 2013 roku jest związana z Kurierem Galicyjskim. Jeszcze w latach studenckich zainteresowała się sztuką przekładu. Na swoim koncie ma przełożone z kilku języków na język polski różnego rodzaju teksty, w tym literackie. Zainteresowania: historia, stosunki społeczne, geopolityka, geografia. Za najlepszy odpoczynek uważa kardynalną zmianę działalności – uwielbia piesze wycieczki na długie dystanse oraz... dziewiarstwo.

X