Na przejściu granicznym Korczowa-Krakowiec rusza nowy terminal autokarowy Telegram M.Kozyckyj

Na przejściu granicznym Korczowa-Krakowiec rusza nowy terminal autokarowy

Od dzisiaj wznowiony będzie ruch autokarów wjeżdżających do Polski na polsko-ukraińskim przejściu granicznym Korczowa-Krakowiec. Jak podaje szef Administracji Wojskowej Lwowa, w ramach porozumień między prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i prezydentem RP Andrzejem Dudą na punkcie kontrolnym powstały nowe pasy ruchu i terminal autobusowy. Ma to zwiększyć komfort pasażerów. Zakłada się, że dzienna przepuszczalność terminalu średnio będzie wynosić 30 autobusów.

Zmniejszenie obciążeń na innych przejściach granicznych, minimalizacja kolejek dla pasażerów – to tylko część pozytywnych zmian dzięki reorganizacji tego przejścia, wcześniej rozdzielono ruch towarowy i osobowy. Jest to szczególnie istotne teraz, ponieważ podróże lotnicze są obecnie niedostępne dla Ukraińców.

Warto przypomnieć, że w czerwcu zwiększono liczbę pasów dla samochodów ciężarowych z 4 do 10, powstały pawilony kontroli celno-paszportowej. W ten sposób przepustowość została zwiększona o 50%. Mimo to kwestja kolejek samochodów ciężarowych pozostaję nierozwiązana, ponieważ eksport i import towarów odbywa się w większości drogą lądową. Na konferencji prasowej w Korczowej szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk poinformował, że otwarcie punktu granicznego Malhowice-Niżankowice odbędzie się w przyszłym roku, a nie w 2025, jak wcześniej zapowiadano. Przejście graniczne Malhowice-Niżankowice będzie piątym drogowym przejściem granicznym z Ukrainą na Podkarpaciu.

Źródło: Facebook / Максим Козицький

X