Odszedł ks. Bronisław Baranowski Fot. Andrzej Borysewicz/ Nowy Kurier Galicyjski

Odszedł ks. Bronisław Baranowski

14 listopada we Lwowie w wieku 85 lat zmarł ks. Bronisław Baranowski, kanonik honorowy Lwowskiej Kapituły Metropolitalnej, wieloletni spowiednik lwowski.

Ksiądz Bronisław Baranowski urodził się 19 maja 1938 roku w Komargrodzie koło Tomaszpola, w obwodzie winnickim. Od 1957 roku był uczniem, a następnie najbliższym współpracownikiem księdza doktora Henryka Mosinga. W latach 70. XX wieku ksiądz Henryk Mosing potajemnie utworzył na Ukrainie Wspólnotę Świętego Wawrzyńca Diakona i Męczennika, czyli tzw. tajny ośrodek kształcenia diakonów i kapłanów. To właśnie tam kształcił się Bronisław Baranowski. Święcenia kapłańskie otrzymał 7 lipca 1979 roku w Lubaczowie.

W latach 1979-1994 był spowiednikiem na Podolu, gdzie działalność duszpasterska była bardzo niebezpieczna. Od 1998 do 2002 roku był spowiednikiem w Wyższym Seminarium Duchownym we Lwowie. W latach 2002-2005 pełnił funkcję wikariusza w parafii pw. Św. Marii Magdaleny we Lwowie. Wraz z wspólnotą parafialną aktywnie włączył się do akcji zwrotu kościoła św. Marii Magdaleny we Lwowie. Od 2010 roku – kanonik honorowy Kapituły Metropolitalnej we Lwowie, a od 2015 roku pełnił funkcję spowiednika w Katedrze Lwowskiej.

8 listopada 2021 roku w Konsulacie Generalnym RP we Lwowie ks. Bronisław Baranowski został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polski.

– Jest to taki cichy bohater – powiedziała Eliza Dzwonkiewicz, konsul generalny RP we Lwowie po wręczeniu wysokiego odznaczenia prezydenckiego ks. Bronisławowi Baranowskiemu. – Bardzo skromny człowiek, który wiele lat świadczył posługę jako spowiednik, ale tak naprawdę jest dla nas świadkiem obecności na tej ziemi księdza doktora Henryka Mosinga, który tutaj wychował wiele kapłanów. Człowiek absolutnie oddany. Oddany Panu Bogu, oddany swojemu mistrzowi duchowemu – podsumowała.

Inf. własna

Cichy bohater ks. Bronisław Baranowski

X