Obchody 105. rocznicy Święta Niepodległości Polski we Lwowie fot. Karina Wysoczańska

Obchody 105. rocznicy Święta Niepodległości Polski we Lwowie

We Lwowie uczczono 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody rocznicowe rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w katedrze łacińskiej. Następnie miejscowi Polacy oraz goście z Polski udali się na Cmentarz Obrońców Lwowa. Podczas obchodów zabrzmiał alarm przeciwlotniczy.

Msza święta w intencji Ojczyzny w Bazylice Metropolitalnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie rozpoczęła obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przewodniczył jej metropolita lwowski arcybiskup Mieczysław Mokrzycki. W katedrze lwowskiej zgromadzili się przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP oraz Polacy ze Lwowa i Ziemi Lwowskiej. Razem klęczeli przed obrazem Matki Bożej Łaskawej Ślicznej Gwiazdy Lwowa, dziękując za wolną Polskę i prosząc o pokój na Ukrainie i świecie.

– Przeżywamy wojnę na Ukrainie. Wiemy, że o wolność trzeba dbać i trzeba się modlić o nią. W tej chwili na wschodzie odprawiany jest pogrzeb Macieja Bednarskiego, Polaka, który walczył w obronie Ukrainy. Dziękujemy więc Bogu za wolność i niepodległość Polski i prosimy, by Bóg zachował ją od zła. Modlimy się za tych, którzy walczyli w obronie Polski, aby Bóg wynagrodził ich poświęcenie w niebie – podkreślił ks. prałat Jan Nikiel, proboszcz katedry lwowskiej.

Zdjęcia: Obchody 105. rocznicy Niepodległości Polski w katedrze lwowskiej

Na Cmentarzu Obrońców Lwowa miała miejsce druga część uroczystości. Przy zbiorowej mogile nieznanych żołnierzy stanęła warta honorowa lwowskich harcerzy oraz poczty sztandarowe polskich towarzystw, organizacji i szkół. Konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, konsulowie oraz pracownicy konsulatu, a także delegacje polskich towarzystw i organizacji ze Lwowa i obwodu lwowskiego złożyli biało-czerwone wieńce i kwiaty oraz zapalili znicze na płycie grobu Nieznanego Żołnierza na Cmentarzu Obrońców Lwowa. Wspólnie odśpiewano też hymn i Rotę.

Podczas składania wieńców na Cmentarzu Orląt Lwowskich zawył alarm powietrzny, przypominając o trwającej nadal wojnie na Ukrainie.

Zdjęcia: Obchody 105. rocznicy Święta Niepodległości Polski na Cmentarzu Obrońców Lwowa

Karina Wysoczańska

X