O spotkaniach abpa Mokrzyckiego w Watykanie

O spotkaniach abpa Mokrzyckiego w Watykanie

W zeszłym tygodniu przewodniczący Konferencji Episkopatu Rzymskokatolickiego arcybiskup lwowski Mieczysław Mokrzycki przebywał w Watykanie. O przebiegu wizyty hierarcha opowiedział dziennikarzowi „Kuriera”, Konstantemu Czawadze.

18 maja, w dniu urodzin bł. Jana Pawła II, byłem na audiencji u Ojca Świętego Benedykta XVI. Zapoznałem go z życiem Kościoła łacińskiego na Ukrainie. Przedstawiłem mu ponownie prośbę Konferencji Episkopatu, prośbę naszych wiernych o dyspensę z przejścia do Kościoła katolickiego osoby prawosławnej, żeby nie przechodzić na obrządek greckokatolicki, ale żeby mogła od razu przejść na obrządek łaciński. Ojciec Święty powiedział, że ta sprawa jest w dalszym ciągu studiowana. Następnie Ojciec Święty powiedział, że przykro mu, że osobiście nie może być u nas na Kongresie Eucharystycznym, ale wysyła ks. kardynała Angelo Comastri, który przywiezie jego pozdrowienie, a także kielich i ornat jako dowód pamięci i obecności Ojca Świętego w naszym Kościele.

Odbyło się również spotkanie z kardynałem Comastri, któremu przedstawiłem program wizyty na Ukrainie. Odbędzie się spotkanie z wojewodą lwowskim, z prezydentem miasta, odwiedzenie naszych kościołów, zapoznanie się z architekturą naszego miasta.

Podczas spotkania z Sekretarzem Stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Tarcisio Bertone przedstawiłem także życie i problemy naszego Kościoła. Powiedział, że dołoży wszelkich starań, ażeby pomoc i rozwiązać te sprawy.

Było także spotkanie z kardynałem Leonardo Sandri, prefektem Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich, któremu przedstawiłem również dalsze nie rozwiązane nasze problemy co do zwrotu niektórych naszych kościołów. Miałem też radość odwiedzenia sanktuarium Matki Bożej Incoronata w Foggi koło Bari, gdzie przekazałem relikwie bł. Jana Pawła II”.

Tekst ukazał się w nr 10 (158) 29 maja – 14 czerwca 2012

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X