Nowe trasy w starym mieście

Nowe trasy w starym mieście

Bez wątpienia Lwów jest turystyczną stolicą Ukrainy. Liczba turystów odwiedzających w przeciągu roku miasto liczona jest na dziesiątki tysięcy. Lwowskie zabytki interesują nie tylko gości ale i mieszkańców miasta. Coraz więcej lwowian chce zobaczyć nieznane zakamarki Starego Miasta, posłuchać historycznych opowieści, poznać dzieje wybitnych ludzi związanych ze Lwowem. Zmianę zainteresowań wyczuwają liczne firmy i agencje turystyczne. Jeszcze kilka lat temu większość firm proponowała 5–7 standardowych tras na zwiedzanie miasta. Obecnie niektóre mają w swojej ofercie nawet 30-50 atrakcyjnych propozycji.

Znaczna część oferty zachęca do zwiedzania miejsc mało znanych, na co dzień często niedostępnych. Są wycieczki po knajpach i po nocnym mieście, po lwowskich kościołach i podziemiach świątyń, w których straszą widma zmarłych mnichów. Tematyczne wycieczki przygotowywane są m.in. w ramach turystycznego projektu „Lwowskie Spacery”. Organizuje go firma turystyczna „Vidviday” wspólnie z organizacją społeczną „Pidkowa” przy wsparciu lwowskiej Rady Miejskiej. Projekt „Spacery Lwowskie” w 2012 roku został wyróżniony dyplomem mera Lwowa za promocję miasta wśród mieszkańców i gości.

Nie każdy nawet dobrze dopracowany i przygotowany projekt jest w stanie zainteresować szersze grono odbiorców. Stąd też firmy turystyczne proponują dużą ilość tras i tematów, każdy może wybrać dla siebie najbardziej wartościowe, oryginalne i cieszące się popularnością wycieczki.

Przedstawiciel firmy turystycznej Andrij Szewciw mówi, że w ramach projektu „Spacery Lwowskie” firma opracowała ponad 30 różnych tematów, które przede wszystkim mają być źródłem interesujących informacji dla mieszkańców miasta. – Chcemy, aby lwowiacy bardziej docenili miasto i zrozumieli jego charakter. M.in. organizujemy wycieczki po lwowskich podziemiach. Ciekawe, że największym zainteresowaniem wśród naszych propozycji cieszy się wycieczka „Lwów Erotyczny”. Oprócz tego pokazujemy wnętrza gmachów, dawnych klasztorów, do których nie zawsze można trafić tak po prostu z ulicy. Warto obejrzeć mało znane lwowskie muzea. Na przykład muzeum poczty lwowskiej czy muzeum piwa. Niejednokrotnie tematy wycieczek podpowiada literatura. Myśleliśmy, że seria kryminałów współczesnego polskiego pisarza Marka Krajewskiego może wzbudzić zainteresowanie turystów. Opisane w nich wydarzenia odbywają się we Lwowie. Jednak okazało się, że we Lwowie mało osób czytało kryminały Krajewskiego, choć zostały przetłumaczone na język ukraiński i są dostępne w każdej lwowskiej księgarni. Wycieczka tematyczna śladami bohaterów Krajewskiego okazała się trudna w odbiorze dla ludzi nieprzygotowanych i chętnych było niewiele. W planach jest przygotowanie kryminalnego Lwowa, opartego o historie z życia miasta. Ujęty zostanie okres od średniowiecza po czasy współczesne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X