Polscy artyści na Przykarpaciu

Polscy artyści na Przykarpaciu

W Muzeum Sztuki Przykarpacia w Iwano-Frankiwsku otwarta została wystawa prac polskich malarzy pod tytułem „Nauczyciele i uczniowie”. Przedstawiono prace profesorów i studentów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i uczniów z Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej.

Prace prezentowane na wystawie są dziełami zarówno mistrzów, jak i początkujących artystów w wieku 10-11 lat. Znawcy mówią, że dziecięca twórczość jest trochę naiwna, ale niezwykle pozytywna.

 

Na wystawie przedstawione są różne kierunki malarstwa i różne szkoły. Można tu spotkać fotogramy, malarstwo na płótnie i grafikę. Między innymi szkoła i technika wykonania prac jest dobrym wzorem dla przykarpackich artystów.

– W naszych pracach bardziej odczuwa się wpływ klasyki, bo szczególnie na Zachodniej Ukrainie zachowały się te tradycje, – mówi dyrektor muzeum Mychajło Dejnega. – A polscy artyści dobrze obeznani są ze sztuką modernistyczną i tak przedstawiają nam zarówno świat zewnętrzny, jak i wewnętrzny.

W planach była ekspozycja prac w Czerniowcach i Lwowie, kiedy jeden z organizatorów wystawy, dyrektor lwowskiego Pałacu Młodzieży zrobił niezaplanowany „przystanek” w Iwano-Frankowsku. Kolejny prawdopodobnie będzie w Tarnopolu. Pozwoli to młodym artystom i po prostu miłośnikom malarstwa zapoznać się z pracami polskich twórców.

Sabina Różycka
Tekst ukazał się w nr 3 (175) 12 – 25 lutego 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X