Nauczanie języka polskiego na Ukrainie

Nauczanie języka polskiego na Ukrainie

Iwona i Tomasz Stempek (Fot. Jurij Smirnow)

Nauczanie języka polskiego w Polsce było przez wiele lat traktowane po macoszemu. Mamy dużo materiałów z nauczania języków angielskiego, niemieckiego i innych, ale nie polskiego. Postanowiłam więc wydać podręcznik łatwy w nauczaniu zarówno dla studentów, jak i dla nauczycieli. Zawsze byłam zafascynowana uczeniem języków obcych. Wydaliśmy podręczniki własnym nakładem z dofinansowaniem ze środków unijnych.

 

Nasz podręcznik uznano za jeden z najlepszych projektów 2009 roku. Tych projektów było bardzo dużo, ale wybrano najbardziej innowacyjne.

 

Do nas do Krakowa, do Szkoły „Glossa”, przyjeżdżają ludzie z całego świata. Uczą się języka polskiego przez 2-3 tygodnie. Mamy studentów z Ukrainy i Rosji. Poznają nie tylko język polski, ale też polską kulturę. Prowadzimy zajęcia bardzo intensywnie na każdym poziomie znajomości języka. Większość grup jest międzynarodowych, ale mówimy z nimi wyłącznie po polsku.

Podręcznik „Polski. Krok po kroku” nie jest adresowany do konkretnej narodowości, tylko do całego świata. Pierwszą książkę pisaliśmy we czterech, ale było bardzo ciężko, było dużo dyskusji. Każdy miał swoją koncepcję. Dlatego drugą pisaliśmy już we dwoje. Tomasz jest fizykiem, więc zajmował się stroną informacyjną”.

 

Organizator szkolenia we Lwowie dr Ałła Krawczuk powiedziała, że postanowiła na tak ciekawe i nowoczesne spotkanie metodyczne zaprosić też studentów z 4.-5. roku filologii polskiej. Przybyli też nauczyciele języka polskiego ze szkół polskich ze Lwowa i okolic, z obwodu wołyńskiego i tarnopolskiego, jak również nauczyciele szkół ukraińskich, w których jest wykładany język polski. Przeważnie są to absolwenci Katedry Filologii Polskiej Uniwersytetu Lwowskiego. Jedną z nich jest Olga Łys, która była na podobnym szkoleniu w Łucku i podała, razem ze swoją koleżanką Julią Buj, pomysł organizacji takiego spotkania we Lwowie.

 

Podręcznik „Polska. Krok po kroku” jest uniwersalny i przydatny do nauczania języka polskiego na uniwersytecie, w szkole czy też na rozmaitych kursach językowych. Książka jest ułożona w formie bardzo atrakcyjnej i lekkiej do przyswojenia. Atrakcyjność podręcznika jest w jego komunikacyjności – wychodzi on poza granice klasy, można uczyć się w domu. Bardzo atrakcyjne jest połączenie książki z ogromną przestrzenią informacyjną w Internecie na platformie, która została zaprezentowana przez Tomasza Stempka. Ludzie, przeszkoleni na takim kursie, mają łatwy dostęp do dalszego doskonalenia, do zajęć z pomocą już z góry przygotowanych materiałów na portalu.

 

Należy tu podkreślić olbrzymie zainteresowanie wszystkich obecnych szkoleniem, które prezentowało najwyższy poziom zawodowy. Metodyka nauczania języka polskiego jako obcego jest na tyle uniwersalna, że w taki sposób można organizować nauczanie każdego języka obcego. Warto by na przykład według tej metodyki organizować nauczanie języka ukraińskiego dla obcokrajowców.

 

Jurij Smirnow

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X