Nauczanie języka polskiego na Ukrainie

Nauczanie języka polskiego na Ukrainie

Katedra Filologii Polskiej Narodowego Uniwersytetu Lwowskiego im. Iwana Franki wspólnie z krakowską Szkołą Języków Obcych „Glossa” zorganizowała niedawno szkolenie dla nauczycieli języka polskiego z Ukrainy Zachodniej. Połączone było z prezentacją podręczników „Polski. Krok po kroku” do nauczania języka polskiego jako obcego.

 

Szkolenie prowadzili Iwona Stempek, dyrektor ds. metodycznych Szkoły „Glossa”, a jednocześnie współautorka i redaktor podręcznika, oraz jej mąż, Tomasz Stempek, fizyk z wykształcenia i twórca koncepcji oraz portalu edukacyjnego e-polish.eu.

 

Jak zaznaczył Tomasz Stempek, „… portal e-polish.eu – to rozwiązanie unikalne nie tylko w zakresie nauczania języka polskiego, lecz także w nauczaniu języków obcych w ogóle. Najważniejsze elementy platformy to multimedialny kurs języka polskiego, lekcje indywidualne on-line i baza materiałów dla lektorów”.

 

W bazie znajduje się, między innymi, najnowszy i niezwykle nowoczesny podręcznik do nauki polskiego – „Polski. Krok po kroku”, a także różnorodne materiały, które mogą być uzupełnieniem do innych podręczników. Wszystkie materiały posiadają atrakcyjną szatę graficzną i zostały przetestowane podczas zajęć w międzynarodowych grupach. Seria podręczników „Polski. Krok po kroku” powstała jako podsumowanie wieloletniej pracy praktycznej i dydaktycznej Iwony Stempek i jej kolegów w Szkole Języków Obcych „Glossa”. Autorka napisała już dwa podręczniki z tej serii i można domyślić się, że powstaną też kolejne. Prezentując książkę, Iwona Stempek powiedziała, że jest to absolutnie nowa koncepcja w nauczaniu języka polskiego dla obcokrajowców.

 

Pod wieloma względami jest to książka wyjątkowa na rynku podręczników. Jest napisana tylko po polsku, gdyż taka metoda przekazywania materiału przynosi najlepsze efekty. Ćwiczenia, dialogi, tabele gramatyczne są tak przygotowane, że student nie potrzebuje komentarza w swoim języku. Atutem książki jest bogactwo słów i zwrotów, także tych z języka codziennego. Materiał gramatyczny jest zawsze wprowadzany w kontekście sytuacji komunikacyjnych. Podręcznik obfituje również w materiały audio do odsłuchiwania. Nagrane są nie tylko wszystkie dialogi, ale też część ćwiczeń. Książka idealnie nadaje się zarówno do pracy z nauczycielem w grupie, jak i samodzielnej nauki języka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X