Mozart w Wiedniu i we Lwowie

Mozart w Wiedniu i we Lwowie

Zbigniew Chrzanowski (Fot. Maria Basza)Zbigniew Chrzanowski

Urodził się w 1935 r. we Lwowie w gmachu Teatru Skarbkowskego. Ukończył slawistykę na Uniwersytecie Lwowskim i wydział reżyserii Wyższej Szkoły Teatralnej przy Teatrze im. Wachtangowa w Moskwie. W 1966 r. po śmierci Piotra Hausvatera, został kierownikiem artystycznym Polskiego Teatru Ludowego przy Domu Nauczyciela we Lwowie.

W 1978 r. Ministerstwo Kultury i Sztuki PRL przyznało Zbigniewowi Chrzanowskiemu odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Od 1983 r. jako aktor i reżyser związany był z teatrami Szczecina, Wrocławia i Wałbrzycha, przygotowując również programy dla Ośrodków Telewizyjnych we Wrocławiu i Szczecinie.

W 2008 z okazji jubileuszu 50-lecia działalności artystycznej Polskiego Teatru Ludowego został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Takie samo odznaczenie otrzymał zespół Teatru Polskiego. Reżyser współpracuje z Ukraińskim Teatrem im. Marii Zańkowieckiej  i Operą Lwowską. W kwietniu 2013 roku Zbigniew Chrzanowski wyreżyserował na scenie operowej we Lwowie „Czarodziejski flet” W. A. Mozarta.

X