Major z Kartą Polaka fot. Konstanty Czawaga / Nowy Kurier Galicyjski

Major z Kartą Polaka

– Major Sergiusz Głowa łączył bycie ukraińskim patriotą, służącym w ukraińskiej armii oraz identyfikowanie się z Polską poprzez przodków – powiedziała konsul Joanna Kocot, która wraz z attaché Mikołajem Rychlikiem odwiedziła zamieszkałą w Sądowej Wiszni rodzinę zaginionego w tej wojnie obrońcy Ukrainy. – Konsulat realizuje swój ustawowy obowiązek wspierania osób polskiego pochodzenia.

Śp. Sergiusz Głowa posiadał Kartę Polaka. „Polskość oddziedziczył od swojej babci, a na wybór kariery wojskowej miało wpływ jego otoczenie” – stwierdziła Luba Głowa, wdowa.

Pochodził z miasteczka Jaworów, gdzie wielu jego krewnych i znajomych powiązało swój los ze służbą w wojsku. Sergiusz ukończył Akademię Wojsk Lądowych im. Hetmana Piotra Sahajdacznego we Lwowie.

Skierowano go do służby w komisariacie wojskowym. W latach 2015–2016 Sergiusz Głowa uczestniczył w operacji antyterrorystycznej na Donbasie. Został odznaczony przez prezydenta Ukrainy. Ostatnio prowadził szkolenia dla żołnierzy. Podczas ostrzałów rakietowych został śmiertelnie ranny.

W niedokończonym domku młoda wdowa Luba i jej córka Sołomijka ze łzami w oczach pokazują nam album rodzinny – jeszcze tak niedawno byli wszyscy razem.

Kobieta mówi, że nie ma na razie stałej pracy. Podczas ostrzału został też zniszczony ich samochód. Matka przenosi wzrok na swoją córkę i lekko uśmiechając się dodaje, że dziewczynka uczęszcza też do miejscowej dziecięcej szkoły sztuki, na zajęcia choreografii. Chce zapisać się do polskiej szkoły sobotniej.

Cmentarz w Sadowej Wiszni jest położony na pagórku, skąd roztaczają się piękne widoki na miasteczko i okolice. Zapalamy przy grobie majora Sergiusza Głowy znicze i zanosimy wspólną modlitwę.

Konstanty Czawaga

Przez całe życie pracuje jako reporter, jest podróżnikiem i poszukiwaczem ciekawych osobowości do reportaży i wywiadów. Skupiony głównie na tematach związanych z relacjami polsko-ukraińskimi i życiem religijnym. Zamiłowany w Huculszczyźnie i Bukowinie, gdzie ładuje swoje akumulatory.

X