Lwowska prezentacja Muzeum-Zamku w Łańcucie

Lwowska prezentacja Muzeum-Zamku w Łańcucie

Wiktoria Malicka (Fot. Jurij Smirnow)W państwowym archiwum w Kijowie pracownicy muzeum odnaleźli dokumenty z historii rodziny Potockich. Są to rzeczy mało znane lub całkowicie nieznane, przez wiele lat nikt się nimi nie interesował. W ostatnich latach pracownikom muzeum z Łańcuta udało się zbadać tysiące takich dokumentów – 1500 z nich zdigitalizowano, znajdują się one w zbiorach Muzeum. Wśród nich są też dokumenty unikatowe – np. roku potwierdzenie zakupu dwóch wsi w Ziemi Przemyskiej przez Ottona z Pilczy, założyciela pierwszego zamczyska w Łańcucie z 1369. W kijowskich archiwach są również oryginalne dokumenty majątkowe, dotyczące okresu, kiedy zamek stał się rezydencją Potockich.

Obszerne plany Muzeum-Zamku na najbliższe lata dotyczą m.in. 200. rocznicy obchodów śmierci Jana Potockiego, wybitnego literata, podróżnika, polityka, autora słynnego „Rękopisu znalezionego w Saragossie”. Do detalizacji i realizacji tych planów zaproszeni zostali również muzealnicy z Ukrainy i Francji. Urodzony i zmarły na Podolu Jan Potocki na co dzień mówił po polsku, pisał po francusku i znał wiele języków obcych. Był posłem na Sejm Czteroletni. Służył też w armii austriackiej, a po rozbiorach przez pewien czas przebywał w Petersburgu na dworze cara Aleksandra I. Podróżując po świecie odwiedził Chiny, Mongolię, Turcję i Egipt. Po przystąpieniu króla do Targowicy, Potocki przebywał w Łańcucie. Jego synowie Alfred i Artur Potoccy odziedziczyli Łańcut po swojej babce – księżnej Lubomirskiej.

Gość XXIX Spotkania Ossolińskiego, Jarosław Giemza, jest kierownikiem Działu Sztuki Cerkiewnej w Muzeum-Zamku w Łańcucie. Znany w województwie podkarpackim entuzjasta architektury cerkiewnej regionu karpackiego i znawca ikony ukraińskiej. Absolwent historii sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zna każdą drewnianą cerkiew w Bieszczadach. Współpracuje z kurią greckokatolicką w Przemyślu, jako doradca artystyczny przy konserwacji i odnawianiu świątyń greckokatolickich tej diecezji. W zespole naukowym Zamku w Łańcucie zajmuje się współpracą z muzeami na Ukrainie.

Podsumowując spotkanie Wiktoria Malicka przypomniała, że zbliża się jubileuszowe – XXX – Spotkanie Ossolińskie. W marcu gościem Spotkania będzie Romuald Nowak, dyrektor Panoramy Racławickiej z Wrocławia.

Jurij Smirnow
Tekst ukazał się w nr 3 (175) 12-25 lutego 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X