Kaczka w winie i pomarańczach

Kaczka w winie i pomarańczach

Składniki: 1 kaczka (ok. 2 kg), 1 l soku z pomarańczy, 2 pomarańcze, 1 kwaśnie jabłko, 150 ml białego wytrawnego wina, 1 łyżeczka świeżo startego imbiru, 1 łyżeczka świeżo startej gałki muszkatołowej, sól.

W przeddzień przygotowania dania: Kaczkę dokładnie myjemy i (jeśli jest domowa) sprawiamy (oczyszczamy z pór i wnętrzności). Układamy kaczkę do głębokiego naczynia emaliowanego, zalewamy sokiem z pomarańczy i wstawiamy do lodówki.

Dokładnie myjemy pomarańcze, sparzamy wrzątkiem i osuszamy, po czym kroimy każdą na 8 części. To samo robimy z jabłkami. Wkładamy owoce do głębokiego naczynia emaliowanego, zalewamy winem i wstawiamy do lodówki.

W dniu przygotowania dania: Wyjmujemy z lodówki naczynie z kaczką i owocami. Osączamy kaczkę. Mieszamy gałkę muszkatołową z solą i nacieramy kaczkę od zewnątrz i od wewnątrz. Osączamy owoce i nadziewamy nimi kaczkę. Zaszywamy nadzianą kaczkę białymi nitkami lub spinamy wykałaczkami.

Wkładamy kaczkę do rękawa do pieczenia i wstawiamy do nagrzanego piekarnika na 2 godziny. Pieczemy danie przy temperaturze 180 stopni Celsjusza.

UWAGA. Jeśli nie posiadamy rękawa do pieczenia lub nie chcemy go używać: Pieczemy kaczkę w brytfannie, podlewając czas od czasu sokiem z pomarańczy i winem (w których marynowały się składniki dania).

Kaczkę dekorujemy zielenią i kawałeczkami pomarańczy. Podajemy w całości, na białym lub srebrnym półmisku. Możemy też podzielić kaczkę, dekorując już poszczególne porcje na talerzu.

Przepis z książki „Kuchnia żydowska Balbiny Przypiórko”, Piotr Bikont

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X