Idą ciekawe czasy

Idą ciekawe czasy

Panie Boże, jeśli to Ty podmieniłeś rzeczywistość na kabaret, to ja zwracam bilet – przeczytałem ostatnio na facebooku.

Coś w tym jest. Po raz kolejny w ostatnim stuleciu świat traci stabilność, a raczej tak to wygląda, bo przecież wystarczy choć trochę znać historię, by wiedzieć, że ten świat stabilnym nigdy nie był. To tylko my, z krótkiej perspektywy naszego życia tak sądzimy. Przez ponad dwadzieścia ostatnich lat zdążyliśmy już przyzwyczaić się do kolejnego etapu naszej stabilizacji i pozornego braku zagrożenia.

Najwyraźniej czas ten, kolejny raz dobiega końca. Przed nami nowe wyzwania. Tym bardziej ważnym jest to, na czym możemy się w tych trudnych czasach oprzeć. Kultura grecka, prawo rzymskie i wartości chrześcijańskie – to trzy filary cywilizacji europejskiej. Naszej cywilizacji. Bez niej jesteśmy nikim.

Warto o tym pamiętać, zanim kolejny raz damy się zwieść ułudzie łatwych rozwiązań. Nikt za nas niczego nie zrobi, nie obroni nas i nie weźmie nas na utrzymanie. Nic nam się nie należy. Wszystko zależy od nas i naszej zdolności do wypracowania korzystnej dla nas realnej, ale śmiałej wizji. Ta wizja jest najważniejsza. Należy przy tym pamiętać, że nie można wejść dwa razy do tej samej rzeki. Historia uczy, że ludzie, którzy starają się myśleć o przyszłości w kategoriach przeszłości popełniają błąd.

Co też mniej i bardziej możnym tego świata, w tym politykom, a przede wszystkim nam samym dedykuję.
Amen.

PS
Podobno według kalendarza Majów, 21 grudnia 2012 roku nastąpi koniec świata. Ocaleją tylko ludzie, którzy schronią się w górach na południu Afryki.

Ogłoszenie na facebooku:
Poszukuję sympatycznych, słusznych ideowo ludzi na wyjazd w góry południowej Afryki w drugiej połowie grudnia. Po powrocie rządzimy!!!

Marcin Romer

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X