Galicja 1914-1915. Zapiski korespondenta wojennego

Galicja 1914-1915. Zapiski korespondenta wojennego

Autorem jest Ferenc Molnár, znany w Polsce i na całym świecie, autor książki – bestselleru ,,Chłopcy z placu broni”. Molnar publikował swoje relacje z frontu I Wojny Światowej w budapeszteńskiej gazecie „Az Est”. Relacje tak spodobały się czytelnikom, że w 1916 roku wydano książkę „Egy haditudósíto emlekei” (Zapiski korespondenta wojennego. Galicja 1914-1915).

Książka jest obszerną relacją z przełomowego momentu wojny. Pisarz znalazł się wówczas w Krakowie, w którym krzyżowały się linie frontów I wojny. Nie bez powodu świat interesował się w tym czasie wszystkim, co działo się nad górną Wisłą.

 

Twierdza Kraków, wzniesiona u zbiegu austriackiej, rosyjskiej i pruskiej granicy stała się zaporą dla rosyjskich wojsk, prących na zachód Europy. Jest bezpośrednią relacją naocznego świadka wydarzeń, zapisem rozmów, zdarzeń i obserwacji.

Relacje Molnára pochodzą z terenów bądź dzisiejszej Polski (Stary i Nowy Sącz, Limanowa, Kraków, Gorlice, Krosno, Biecz, Przemyśl, Grybów, Tarnów), bądź II Rzeczpospolitej (Lwów, Brześć, Stryj, Halicz, Złota Lipka).

Książka Molnára stanowi nie tylko przyczynek do historii I Wojny Światowej, jest też znakomitą ilustracją warunków i realiów życia ówczesnej Galicji oraz opisem stanu uczuć i umysłów Polaków, oczekujących, że wojenne zmagania wielkich mocarstw przyniosą powstanie Polski niepodległej.

 

Uświadamia również dzisiejszemu czytelnikowi ogromne, dawno zapomniane zniszczenia wojenne, z którymi II Rzeczpospolita od początku swojego istnienia, musiała sobie poradzić.

Patronatem honorowym objęli książkę Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i Prezydent Węgier.

Andrzej Karczewski

 

Od redakcji: Ferenc Molnár jest też autorem, dziś już prawie nieznanej książki o lwowskich Orlętach. Książki nigdy nie przetłumaczonej na język polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X