Dzień Ukraińskiej Państwowości fot. anga.ua

Dzień Ukraińskiej Państwowości

W tym roku 28 lipca po raz pierwszy jest obchodzony Dzień Ukraińskiej Państwowości. Podczas brutalnej wojny, w szóstym miesiącu i po ośmiu latach wojny w Donbasie. Prezydent Wołodymyr Zelenski, który ustanowił to święto, w niedzielnym wystąpieniu do narodu Ukrainy powiedział: „Po tym wszystkim, co przeszedł nasz naród, po tym, czego nauczyliśmy się przez stulecia, Ukraińcy nigdy nie oddadzą swojej niepodległości”.

Atak Rosji na Ukrainę został poprzedzony „wykładem historycznym” Putina o tym, że współczesna Ukraina nie może być traktowana jako niezależne państwo, ponieważ w całości zostało stworzone przez bolszewicką i komunistyczną Rosję.

Historia państwowości Ukrainy sięga Rusi Kijowskiej i Hetmanatu kozackiego. W listopadzie 1917 r. w Kijowie została powołana niezależna Ukraińska Republika Ludowa, a w 1918 r. we Lwowie Zachodnioukraińska Republika Ludowa. W 1938 r. na Zakarpaciu powstała Karpacka Ukraina, kraj autonomiczny w ramach Republiki Czesko-Słowackiej.

Pochodzący z Wołynia ukraiński polityk polskiego pochodzenia Wacław Lipiński (1882 – 1931) pisał: „Ukraina – to nie rozbój, lecz twórczość, nie materia, lecz duch. Tylko przewagą ducha nad materią może być stworzone coś, co jest, co ma duszę i istnieje, czyli przyszłe państwo ukraińskie, obejmujące wszystkie warstwy, wszystkie mowy, wyznania i plemiona na ziemi naszej.“

Źródło: https://quotepark.com/pl/autorzy/waclaw-lipinski/

W 1991 roku Ukraina ogłosiła deklarację niepodległości, a Polska jako pierwsze państwo uznała niepodległość swojego sąsiada.

W niepodległym państwie Ukraińskim zarejestrowano Związek Polaków na Ukrainie i Federację Polskich Organizacji na Ukrainie, zostały założone media polskie, w tym „Kurier Galicyjski”, odnowiono struktury Kościoła rzymskokatolickiego.

„Wolny świat ma twarz Ukrainy – mówił 22 maja br. polski prezydent Andrzej Duda w Kijowie w orędziu wygłoszonym przed Radą Najwyższą. – Dziękuję Wam, że bronicie Europy przed najazdem rosyjskiego imperializmu, że duch wolnego narodu jest silniejszy. Z całego serca dziękuję za Wasz opór, odwagę, umiłowanie wolności”.

Konstanty Czawaga

Przez całe życie pracuje jako reporter, jest podróżnikiem i poszukiwaczem ciekawych osobowości do reportaży i wywiadów. Skupiony głównie na tematach związanych z relacjami polsko-ukraińskimi i życiem religijnym. Zamiłowany w Huculszczyźnie i Bukowinie, gdzie ładuje swoje akumulatory.

X