Dwadzieścia lat minęło jak jeden dzień…

Dwadzieścia lat minęło jak jeden dzień…

W dniach 18-19 października 2012 roku w Kijowie zakończyły się jubileuszowe obchody 20-lecia Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie (FOPnU). „Chcielibyśmy Państwu najserdeczniej podziękować za pracę, działania i wysiłek, który doprowadził nas do tej pięknej daty” – powiedziała prezes FOPnU Emilia Chmielowa.

Kijów stał się trzecim końcowym etapem świętowania 20-lecia FOPnU. Przedtem w Kamieńcu Podolskim odbyła się konferencja podsumowująca dorobek FOPnU, podczas której prezesi z różnych oddziałów dyskutowali na temat przyszłych działań i sposobów aktywizacji i integracji Polaków mieszkających na Ukrainie. Natomiast tydzień temu we Lwowie mieliśmy konferencję nauczycielską, na której przedstawione zostały cele i problemy oświaty polskiej na Ukrainie.

Na uroczystości w Kijowie przybyło około 400 delegatów z Polski i Ukrainy. Wśród gości można było zobaczyć ambasadora RP na Ukrainie Henryka Litwina wraz z małżonką Hanną Litwin, zastępcę ambasadora RP w Kijowie Dariusza Górczyńskiego, prezydenta Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Tadeusza Adama Pilata, posłankę komisji ds. łączności z Polakami za granicą Małgorzatę Gosiewską, przedstawicielkę Ministerstwa Kultury i Turystyki Ukrainy Lubow Zubko, przedstawiciela Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Srokę, delegację samorządu województwa małopolskiego pod przewodnictwem Grzegorza Biedronia oraz prof. Andrzeja Bulzaka, przewodniczącą Rady Krajowej Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Hannę Gałązkę, prezesa Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” Olgę Iwaniak oraz konsuli generalnych polskich placówek na Ukrainie.

W piątek miało miejsce spotkanie organizacyjne w konsulacie RP w Kijowie z udziałem przedstawicieli rządu ukraińskiego dotyczące organizacji Kongresu Samorządowców Polski i Ukrainy, podczas którego został omówiony plan działalności na 2013 rok. W czasie pobytu delegaci zwiedzili piękną stolicę Ukrainy, a także nowo otworzony cmentarz w Bykowni, nieopodal Kijowa.

Sobotnie uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele św. Aleksandra w intencji jubileuszu 20-lecia FOPnU. Biskup Stanisław Szyrokoradiuk zaakcentował na wielkiej misji jaką wykonuje FOPnU w kreowaniu polsko-ukraińskich stosunków. Główna część uroczystości odbyła się w Kijowskim Młodym Teatrze, gdzie każdy mógł przywitać Federację z jubileuszem.

– Formuła FOPnU bardzo dobrze się sprawdziła. Zostało zachowane to, co naprawdę cenne: aktywność społeczności lokalnych i kół polskich, które znają się najbliżej i najlepiej ze sobą współpracują. Jednocześnie FOPnU daje możliwość koordynacji, przekazywania informacji i przekładanie kontaktów na wyższy szczebel, – powiedział ambasador RP na Ukrainie Henryk Litwin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X