Dwadzieścia lat minęło jak jeden dzień…

Dwadzieścia lat minęło jak jeden dzień…

Narodowa Orkiestra Kameralna „Kijowscy Soliści” (Fot. Eugeniusz Sało)Zastępca ambasadora RP w Kijowie, Dariusz Górczyński odczytał list od prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Natomiast pozdrowienia od Ministerstwa Kultury Ukrainy odczytała Lubow Zubko, która przekazała dyplom Ministerstwa Kultury Ukrainy za wieloletnią pracę i wkład w sprawę zachowania i promowania języka polskiego, kultury i tradycji polskich na Ukrainie, a także poprzez propagowanie polsko-ukraińskiej współpracy w dziedzinie kultury.

 

– Z dużą przyjemnością uczestniczymy w tym wspaniałym jubileuszu 20 lat działalności FOPnU. To nie jest tylko organizacja, to są tysiące Polaków, którzy podjeli ten trud, w ciężkim okresie tworzenia niepodległej Ukrainy.

 

To co robicie jest misją, która przynosi wiele dobrego dla obydwu narodów – powiedział przewodniczący samorządu województwa małopolskiego Grzegorz Biedroń.

– Chciałem podziękować Federacji, waszym wszystkim działaczom i członkom za wszystko co robicie dla szeroko pojętej polskości, m.in. dla oświaty polskiej, która jest jedną z najważniejszych dziedzin naszego życia. Robicie to dla naszych rodaków na Ukrainie i robicie to dla Polski, – podsumował prezydent EUWP Tadeusz Adam Pilat, który w imieniu sekretariatu EUWP przyznał medal honorowy FOPnU za wybitne zasługi dla Polonii Europejskiej.

Przewodnicząca Rady Krajowej Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Hanna Gałązka złożyła najserdeczniejsze życzenia w imieniu prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Longina Komołowskiego, który nie mógł osobiście przyjechać na uroczystości. Hanna Gałązka zaznaczyła, że miarą sukcesu organizacji jest zaangażowanie w działalność młodych ludzi, których na sali było sporo. Powiedziała, że ważnym zadaniem dla FOPnU jest dalsza integracja środowisk polskich na Ukrainie. – Razem możemy jeszcze więcej, jeszcze lepiej i razem twórzmy wspólnotę Polaków na Ukrainie, – podsumowała na zakończenie przewodnicząca Rady Krajowej Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

– Dwadzieścia lat w życiu waszej organizacji, to mniej więcej jak gdyby wychować dziecko, które na poczatku lat 90. raczkowało, a teraz już jest dorosłe i gotowe do podejmowania samodzielnych kroków. Mam nadzieję, że cała kariera Federacji tak naprawdę dopiero się zaczyna, – powiedziała prezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” Olga Iwaniak, dodając – Odtworzyliście polskie tradycje tutaj na Ukrainie, które były przecież wielkimi tradycjami i które są wielkim uzupełnieniem całej polskości. Olga Iwaniak także odczytała list w imieniu Związku Ukraińców w Polsce, a prof. Władysław Strutyński odczytał pozdrowienia do prezesa Rady Narodowości Ukrainy Ilii Lewitasa.

Na zakończenie prezes FOPnU Emilia Chmielowa jeszcze raz podziękowała wszystkim za codzienną pracę. – Jesteśmy dumni że dotrwaliśmy, przetrwaliśmy i będziemy trwać dalej, – podsumowała.

Część rozrywkowo-kulturalną umilała gościom Narodowa Orkiestra Kameralna „Kijowscy Soliści” pod kierownictwem młodego dyrygenta Jurija Lituna. Zaprezentowali m.in. utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta, Johanna Sebastiana Bacha, Fryderyka Chopina, Wojciecha Kilara, Myrosława Skoryka i in. Uroczyste zakończenie wraz z poczęstunkiem odbyło się w Ambasadzie RP w Kijowie.

Eugeniusz Sało

Tekst ukazał się w nr 20 (168) 30 października–15 listopada 2012

 

Obejrzyj zdjęcia: 20-lecie Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie

 

Obejrzyj wideo:

Emilia Chmielowa o Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie


Emilia Chmielowa: Centrum Nauczania Języka i Kultury Polskiej w Drohobyczu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code

X