Boże Narodzenie 2017

Podobnie jak w minionym roku, rozpoczynamy spotkanie bożonarodzeniowym wierszem, fragmentem utworu o. Franciszka Czarnowskiego:

Niegdyś gwiazda z Betlejem mędrców prowadziła,
Dziś znak daje, by zasiąść do świętej wieczerzy,
By krucha biel opłatka skłóconych godziła,
A w sercu znów zamieszkał Ten, co „w żłobie leży”.

Dla tych, co żyli dawniej, co będą w przyszłości,
I dla nas, byśmy w każdym dostrzegali brata,
Odwieczny Bóg w Dziecięciu zesłał znak miłości,
Przemieniając oblicze człowieka i świata.

W klaserze, jeśli ktoś kolekcjonuje znaczki bożonarodzeniowe, trzeba będzie zarezerwować sporo stron, bo znowu ukazało się wiele emisji, nieraz liczących wiele walorów.

Jak zwykle, nasz wcale niepełny przegląd otwieramy serią Poczty Polskiej, zaprojektowaną przez Agnieszkę Sancewicz. Dano jej spory nakład, walorów z najniższym nominałem wydrukowano aż 15 milionów, pozostałych dwóch – po 3 miliony.

Wiele zagranicznych przykuwa wzrok. Zwróćmy uwagę na serię Guernsey, przedstawiającą na siedmiu znaczkach czeskiego księcia Wacława (907-929 (935?) z rodu Przemyślidów (później kanonizowanego, patrona Czech i Pragi), znanego z dobroczynności. Kiedyś, 26 grudnia, nie bacząc na zamieć, wybrał się z giermkiem do odległej wsi, by wspomóc darami biednego wieśniaka. Dwóch Anglików, John Mason Neale i Thomas Helmore, opisali to w kolędzie wykonanej po raz pierwszy w 1853 r. pod tytułem Good king Venceslas, śpiewanej do dziś.

Tadeusz Kurlus
Tekst ukazał się w nr 23-24 (291-292) 19 grudnia – 15 stycznia 2017
{gallery}gallery/2017/bnznaczki{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X