Borysław-Ustrzyki Dolne: wspólnie działać i podejmować nowe projekty i wyzwania Fot. z archiwum Iwana Ceheńki

Borysław-Ustrzyki Dolne: wspólnie działać i podejmować nowe projekty i wyzwania

Między położonymi na podgórzu Karpat Borysławem i Ustrzykami Dolnymi mniej niż sto kilometrów przez przejście graniczne Krościenko-Smolnica. Po wyremontowaniu drogi po stronie ukraińskiej zauważalnie ożywił się ruch w obu kierunkach.

W ramach działalności Karpackiego Biura Współpracy Ukraińsko-Polskiej, które znajduje się w Truskawcu, 22 listopada miała miejsce wizyta burmistrza Ustrzyk Dolnych Bartosza Romowicza do Borysława. Wspólnie z merem Borysława Igorem Jaworskim podpisali list intencyjny o współpracy między tymi dwoma miastami. Jest to wstępna deklaracja współpracy między samorządami ukraińskim i polskim, dzięki której w przyszłości będą oni mogli wspólnie działać i podejmować nowe projekty i wyzwania. Taki ruch poszerza również możliwości na pozyskiwanie nowych środków w ramach międzynarodowych źródeł finansowania.

Burmistrz Romowicz przedstawił innowacyjny projekt rozwoju infrastruktury turystyki ekologicznej karpackiego pogranicza Ukrainy, Polski i Słowacji. Gmina Ustrzyki Dolne chce m.in. wprowadzić szereg urządzeń elektrycznych, jak samochód, motocykl, hulajnoga czy czterokołowy pojazd typu off-road, które będą jednocześnie przewodnikami turystycznymi w tej okolicy. Zdaniem Bartosza Romowicza realizacja tego działania pomoże zmniejszyć emisję CO2 w Gminie Ustrzyki Dolne, zachowując tym samym nieskażone środowisko naturalne.

– Chcemy również zwiększać świadomość i zachowania proekologiczne zarówno u naszych mieszkańców, jak i turystów, tak aby czuli odpowiedzialność za otaczającą nas przyrodę – zaznaczył Bartosz Romowicz. – Realizacja tego projektu pomoże łączyć turystykę i ekologię z nowymi technologiami tak, aby zwiększająca się ilość turystów w naszej gminie nie powodowała dla środowiska negatywnych skutków, a przynosiła dla naszego społeczeństwa same korzyści. Jesteśmy zobowiązani już dzisiaj podejmować działania, które w przyszłości pomogą nam oddychać świeżym powietrzem i żyć nadal w zielonych, naturalnych Ustrzykach Dolnych.

Dyrektor Karpackiego Biura Współpracy Ukraińsko-Polskiej Iwan Ceheńko powiedział, że ten projekt całkowicie odpowiada koncepcji rozwoju Borysława jako ośrodka aktywnej turystyki, którą również miejscowa organizacja społeczna „Europejska integracja Ukrainy” będzie opracowywać wspólnie z władzami tego miasta.

– Ten projekt otwiera przed Borysławem szanse powstania centrum turystycznego w ukraińskich Karpatach – podkreślił Iwan Ceheńko.

W siedzibie Rady miejskiej Borysława miało miejsce też spotkanie komitetu organizacyjnego międzynarodowych zawodów narciarskich „Carpatia Open”. W tym roku zawody organizować będą Ustrzyki Dolne i Borysław. Do komitetu organizacyjnego, oprócz burmistrza Ustrzyk i mera Borysława, włączono dwóch nowych organizatorów: dyrektorów kompleksów hotelowych „Karpaty” i „Truskawiec 365” z Truskawca.

Gości z Polski oprowadzono po Borysławiu i po ośrodku narciarskim Bukowica. Na zakończenie delegacja odwiedziła Karpackie Biuro Współpracy Ukraińsko-Polskiej i kompleks wypoczynkowy „Kozackie osiedle Rakowiec”.

– Do wspólnych działań na nasze zaproszenie dołączyli się również mer Turki Jarosław Paraszczyc i zastępca kierownika departamentu współpracy międzynarodowej obwodu lwowskiego Lilia Lysych – dodał Iwan Ceheńko. – Pragnę tu złożyć gorące podziękowania wszystkim, kto dołączył się do organizacji wizyty polskich gości oraz za czas na to przeznaczony. Czeka nas jeszcze wiele wysiłku, bez którego nie jest możliwe osiągnięcie zamierzonych celów.

Konstanty Czawaga

Przez całe życie pracuje jako reporter, jest podróżnikiem i poszukiwaczem ciekawych osobowości do reportaży i wywiadów. Skupiony głównie na tematach związanych z relacjami polsko-ukraińskimi i życiem religijnym. Zamiłowany w Huculszczyźnie i Bukowinie, gdzie ładuje swoje akumulatory.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X