„Bitwa Warszawska” oczami lwowian

„Bitwa Warszawska” oczami lwowian

W ramach PNFP „Pod Wysokim Zamkiem 2012” sporym zainteresowaniem cieszył się film Jerzego Hoffmana „Bitwa Warszawska 1920” 3D. Jakie emocje wywołał ten film u lwowskich widzów sprawdził dziennikarz „Kuriera Galicyjskiego” EUGENIUSZ SAŁO.

Film „Bitwa warszawska 1920 „Jerzego Hoffmana to pierwsza w Polsce i jedna z pierwszych w Europie pełnometrażowa produkcja zrealizowana w formacie 3D. Film opowiada o jednej z najważniejszych bitew w dziejach świata, kiedy to pamiętnego dnia 15 sierpnia 1920 roku polskie wojska pod dowództwem marszałka Józefa Piłsudskiego powstrzymały wojska bolszewickie pod Warszawą, tym samym chroniąc Europę przed komunistyczną rewoltą.

Nie ma wolnej Polski, bez wolnej Ukrainy
– Jeszcze raz przekonałam się o wielkości reżysera Jerzego Hoffmana. – dzieli się wrażeniami po filmie Maria Romaniuk, pracownica Lwowskiej Obwodowej Biblioteki Dziecięcej – Zrealizował kolejny wspaniały film, w którym na tle miłosnej historii Jana i Oli rozwija się cała panorama początku XX wieku.

 

Fot. filmlwow.eu– To także film o heroizmie, patriotyzmie, woli walki i zwycięstwa nad wrogiem. – kontynuuje swoją wypowiedź Maria. – Wzruszająca jest scena kiedy pod obstrzałami bolszewików giną polscy żołnierze. I wtedy wstaje młody ksiądz, podnosi w górę krzyż i biegnie do przodu, a zanim wszyscy żołnierze. I chociaż ginie po kilku sekundach, to jest symbolem mocnej wiary w zwycięstwo nad złem. (Scena z ks. Ignacym Skorupką – red.)

Reżyser w pozytywnym tle pokazuje polsko-ukraińskie relacje. Marszałek Józef Piłsudski mówi że zdobędziemy Kijów i oddamy go Ukraińcom, żeby budować wolne społeczeństwa. To przypomina ideę, że nie ma wolnej Polski, bez wolnej Ukrainy. A uosobieniem zła jest w filmie nadciągający bolszewizm.

Wspólna walka Polaków i Ukraińców
– Uwielbiam filmy historyczne! A jeśli są w reżyserii Jerzego Hoffmana, pokazywane w języku oryginału i w formacie 3D – to niewątpliwie kinomani będą usatysfakcjonowani – opowiada Irena Popiwczak, teatrolog, świeżo po studiach.

– Film „Bitwa Warszawska 1920 „ nie jest kroniką czy filmem dokumentalnym. To dramat historyczny, w którym na tle walki narodu polskiego o niepodległość, reżyser przedstawił patriotyzm Polaków, ich kulturę, mentalność, niezłomną wiarę w Ukrzyżowanego. Do historycznej fabuły Jerzy Hoffman całkiem logicznie wplata wątek miłosny głównych bohaterów Jana i Oli. – kontynuuje wypowiedź Irena.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X