11 listopada na Pokuciu

11 listopada na Pokuciu

Po raz trzeci od roku 1938, w dawnym Stanisławowie (dzisiejszym Iwano-Frankowsku) uroczyście obchodzono Święto Niepodległości Polski. Pierwsze po wojnie obchody tego dnia, w skali całego miasta i obwodu, odbyły się w 2010 roku dzięki inicjatywie Konsulatu Generalnego RP we Lwowie i współdziałaniu miejscowych, polskich organizacji, redakcji naszej gazety oraz władz miasta. Dziś stało się to już tradycją.

W tym roku, obchody Dnia Niepodległości Polski w Lwowskim Okręgu Konsularnym rozpoczęły się w minioną sobotę, 10 listopada, właśnie w dawnym Stanisławowie. Rodzynkiem tegorocznych obchodów był pokaz filmu Jerzego Hoffmana „Bitwa Warszawska”, zorganizowany dwukrotnie w dniach 10 i 11 listopada w położonym w centrum miasta kinie „Lumiere”. Warto wspomnieć, że choć dzisiaj kino „Lumiere” to nowoczesny multipleks, samo w sobie jest również nośnikiem historii miasta. Istnieje bowiem od 1907 roku. Kilka lat temu powróciło do swojej tradycyjnej nazwy. Obydwa pokazy odbyły się przy wypełnionej po brzegi widowni. Widać było, że film zrobił silne wrażenie na widzach.

Na obchody, do Iwano-Frankowska, przybyli konsul generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd i konsul Jacek Żur, który razem z Barbarą Pacan i innymi pracownikami Konsulatu Generalnego RP we Lwowie był głównym organizatorem stanisławowskich uroczystości. Nie można tu pominąć prawdziwie rodzinnej atmosfery, która panowała nie tylko pomiędzy uczestnikami reprezentującymi organizacje polskie z Pokucia, ale też i przedstawicielami społeczności całego miasta oraz miejscowych władz.

„Obchody Dnia Niepodległości – to wielkie święto w każdym państwie – powiedział na wstępie, przed pierwszą projekcją filmu, Jarosław Drozd. – My, dyplomaci, pracujący tu na Zachodniej Ukrainie, mamy szczególna satysfakcję, że zaczynamy kolejne obchody z Iwano-Frankowska. 11 listopada jest raz w roku, a miast w okręgu konsularnym jest wiele. Ale to tu bywam bardzo często, powiem prawdę – najczęściej”.

Jarosław Drozd zaznaczył, że niepodległość należało wywalczyć. „Dziś Polacy cieszą się, że mieszkają w wolnym kraju, cieszymy się też, że możemy też uroczyście świętować ten dzień w wolnej Ukrainie”. Konsul podkreślił również osiągnięcia owocnej współpracy województwa iwano-frankowskiego z Konsulatem Generalnym RP we Lwowie. Już od roku działa w Iwano-Frankowsku polskie centrum wizowe, które zostało otwarte jako pierwsze na Ukrainie. Rozpoczęto także remont lokalu Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego, którego otwarcie planowane jest już niebawem. W Jaremczu, miejscowości wypoczynkowej, odbyła się w tym roku konferencja z udziałem parlamentarzystów obu państw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X