Dzień Niepodległości w Łucku

Dzień Niepodległości w Łucku

Uroczystą akademię, która odbyła się Pałacu Kultury w Łucku, stolicy Wołynia, tradycyjnie rozpoczęło odegranie hymnów obu państw – Polski i Ukrainy. Z okazji Święta Niepodległości, Polaków Wołynia powitał ambasador RP na Ukrainie Henryk Litwin.

„Ze wszystkich polsko-ukraińskich inicjatyw, najaktywniej rozwijają się obecnie te z dziedziny oświaty, nauki i kontakty samorządowe – podkreślił ambasador. O wizerunku Polski na Ukrainie świadczą badania socjologiczne. „Polska ustosunkowuje się do Ukrainy jako do najlepszego partnera – podkreślił Henryk Litwin. – Daje to pozytywny impuls do dalszej współpracy. Przez ostatnie 20 lat zrobiliśmy bardzo dużo. Mówiąc „MY”, mam na myśli nie tylko dyplomatów czy polityków”.

Mer Łucka Mykoła Romaniuk zaznaczył, że ekonomiczne i kulturalne kontakty obu państw z każdym rokiem wzmacniają się. Dobrze widoczne jest to na przykładzie współpracy Łucka i szeregu polskich województw.

„Nasze miasto ma za Bugiem sześć miast partnerskich – opowiedział Mykoła Romaniuk. – Współpracujemy w różnych dziedzinach: w międzyuczelnianej wymianie studentów, biznesie, nauce, turystyce i kulturze, realizujemy szereg projektów z ramach programu Polska-Białoruś-Ukraina”.

Świąteczne gratulacje składa ambasador RP na Ukrainie Henryk Litwin (Fot. Agnieszka Ratna)Przewodniczący wojewódzkiej Administracji Państwowej Borys Klimczuk wyraził nadzieję, że wysiłki prezydenta, parlamentu i elit politycznych Polski, we wsparciu europejskich dążeń Ukrainy, będą należycie ocenione. I nie tylko ocenione, ale i udokumentowane w historii.

„My, Ukraińcy, uczymy się od was, i nie wstydzimy się tego, bo dobrzy nauczyciele uczą dobrze – twierdzi pan Klimczuk. – W imieniu mieszkańców Wołynia, dziękuję polskim braciom za wsparcie, pomocną dłoń i zrozumienie nas, Ukraińców. Niewielu jest w Europie polityków, którzy rozumieją nas, nasze trudności i problemy, tak jak rozumieją nas politycy polscy. Nie zawsze wszystko da się określić językiem dyplomacji. Ale, dzięki Bogu, słowo Polski w Brukseli znaczy wiele”.

Z okazji 94. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę ambasador Henryk Litwin wręczył odznaczenia „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Wśród nagrodzonych znaleźli się: przewodnicząca Towarzystwa Kultury Polskiej z Dubna Maria Bożko, dyrektor Wołyńskiego Teatru Lalek Danyło Posztaruk, prezes Wołyńskiego oddziału Stowarzyszenia Malarzy Ukrainy Wołodymyr Marczuk.

Po zakończeniu części uroczystej akademii obecni obejrzeli występ Zespółu Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna” z Suwałk.

Agnieszka Ratna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X