Życzenia prezydenta RP Andrzeja Dudy z okazji Święta Niepodległości Ukrainy Fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Życzenia prezydenta RP Andrzeja Dudy z okazji Święta Niepodległości Ukrainy

Prezydent RP Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Z okazji Dnia Niepodległości Andrzej Duda przekazał prezydentowi Ukrainy życzenia sprawiedliwego pokoju, wyrażając jednocześnie nadzieję, że za rok Ukraina będzie świętować ten dzień znów prawdziwie niepodległa – wolna od rosyjskiej agresji. Polska była pierwszym europejskim krajem, który uznał niepodległość Ukrainy 32 lata temu.

– Święto Niepodległości Ukrainy ma dziś szczególnie wymiar symboliczny. Rosyjska agresja jest sprawdzianem wiarygodności dla demokratycznych państw wolnego świata. Jeśli pomogą Ukrainie bronić się i zachować niepodległość, zwycięży wolność i prawo międzynarodowe. Jeśli Ukraina utonie w ciemnościach rosyjskiej okupacji, przemoc i zło zatriumfują. Polska zawsze była po stronie wolności i niepodległości. Polska stoi przy wolnej i niepodległej Ukrainie! – napisał prezydent Andrzej Duda w mediach społecznościowych.

Wpis z podziękowaniem opublikował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

– Zawsze miło jest z tobą porozmawiać @AndrzejDuda. Dziękuję za serdeczne życzenia z okazji Dnia Niepodległości. W 1991 roku Polska natychmiast po referendum uznała naszą niepodległość. Była wtedy liderem i pozostaje nim teraz. Jestem szczerze wdzięczny Polakom za całe wsparcie – napisał ukraiński przywódca.

Dzień Niepodległości Ukrainy to coroczne święto obchodzone 24 sierpnia z okazji uchwalenia Aktu o ogłoszeniu Niepodległości Ukrainy w 1991 roku. Dokument ten, przyjęty na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Najwyższej Ukrainy, ogłosił utworzenie niepodległego państwa ukraińskiego.

źródło: na podstawie Twitter, Kancelaria Prezydenta RP/ Twitter, ZelenskyyUa

Dzień Niepodległości Ukrainy

X