Obchody Dnia Niepodległości Ukrainy we Lwowie Fot. loda.gov.ua

Obchody Dnia Niepodległości Ukrainy we Lwowie

24 sierpnia z okazji Święta Niepodległości Ukrainy, na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie uczczono pamięć bohaterów, którzy zginęli w obronie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

W wydarzeniu wzięło udział kierownictwo Lwowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej, władze miasta, przedstawiciele wojska i sił bezpieczeństwa, rodziny uczestników wojny rosyjsko-ukraińskiej oraz rodziny Bohaterów Niebiańskiej Sotni. W obchodach Święta Niepodległości Ukrainy we Lwowie wzięła udział także Eliza Dzwonkiewicz, konsul generalny RP we Lwowie.

Uczestnicy wydarzenia złożyli kwiaty i znicze na grobach na Polu Marsowym, na polu pochówków honorowych nr 67 i na polu pochówków honorowych nr 76 cmentarza Łyczakowskiego. Następnie odśpiewano hymn państwowy Ukrainy.

fot. loda.gov.ua

Odprawiono także ekumeniczne nabożeństwo żałobne i wspólną modlitwę o niepodległość Ukrainy.

Warto dodać, że dziś zostanie uroczyście otwarty także plac Aniołów we Lwowie (dawny plac Jaworskoho), znajdujący się przed Kościołem Garnizonowym. Nowa nazwa ma pewną symbolikę – odnosi się do aniołów w szerokim kontekście: zarówno jako armii niebiańskiej, jak i jako obrońców ziemi ukraińskiej.

Dzień Niepodległości Ukrainy

źródło: na podstawie Lwowska Obwodowa Administracja Wojskowa

X