Zwycięzcy Olimpiady Historii Polski w Belwederze Archiwum Liceum nr 10 we Lwowie

Zwycięzcy Olimpiady Historii Polski w Belwederze

W dniu 27 czerwca w pałacu Belwederskim w Warszawie laureaci VI edycji Olimpiady Historii Polski dla Polonii i Polaków za Granicą spotkali się z małżonką prezydenta RP Agatą Kornhauser-Dudą. W tegorocznym konkursie wzięło udział ponad 250 uczniów z 18 krajów Europy i Azji. Ukrainę reprezentowało 10 osób z: Iwano-Frankiwska (d. Stanisławowa), Odessy, Połonnego, Winnicy, Koziatyna, Nowego Rozdołu i Lwowa. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a finaliści nagrody.

Archiwum Liceum nr 10 we Lwowie

W imieniu własnym i prezydenta Andrzeja Dudy pierwsza dama podziękowała i pogratulowała wszystkim laureatom konkursu, a także ich nauczycielom. 10 finalistów na 20 w tegorocznej edycji to uczniowie ze szkół polskich na Ukrainie. – Szczególne słowa uznania kieruję do uczniów i ich naukowych opiekunów z Ukrainy. Jestem pod ogromnym wrażeniem, że mimo tej tragicznej sytuacji udało się państwu osiągnąć spektakularny sukces – powiedziała Agata Kornhauser-Duda. – Nie jesteście sami! Polska i Polacy dokładają wszelkich starań, aby wspierać wszystkich mieszkańców Ukrainy zarówno tych, którzy zostali w kraju, jak i tych, który znaleźli bezpieczne miejsce w Polsce – dodała. Na zakończenie małżonka prezydenta mówiła m.in. o tym, że „ten niczym nieuzasadniony atak Rosji na Ukrainę i ta barbarzyńska, bestialska wojna potwierdza, że historia, choć powinna być nauczycielką życia, niestety nie zmienia natury ludzkiej i lubi się powtarzać”.

Lwów reprezentowały zwyciężczyni Olimpiady Historii Polski uczennica 9 klasy liceum nr 10 im. Marii Magdaleny Abigail Basina oraz dyrektor szkoły Wiera Szerszniowa. – Bardzo się cieszymy, że nie zważając na wszystkie trudności związane z pandemią covid-19 udało nam się dotrzeć do finału. W tym roku, w bardzo trudnych warunkach trwającej wojny jednak odbył się w trybie ocznym. Trzeci finał odbyliśmy w Warszawie. Nasza finalistka godnie reprezentowała naszą szkołę. Dostała nagrodę z rąk pierwszej damy, za co jesteśmy niezmiernie wdzięczni. Dziękujemy Fundacji Wolność i Demokracja za wsparcie, za pomoc w organizacji olimpiady, która jest bardzo potrzebna dla naszych uczniów. Uczy ich myślenia, samodzielności, pomaga wybrać prawidłową drogę w tym życiu – powiedziała dyrektor.

Olimpiada Historii Polski to inicjatywa Polskiego Towarzystwa Historycznego organizowana przez Fundację „Wolność i Demokracja”. Projekt skierowany jest do polskiej młodzieży szkolnej zamieszkałej i uczącej się poza granicami Polski.

Projekt jest finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.

Lista finalistów z Ukrainy:

Sergij Radko, Koziatyń, Polska Szkoła Sobotnia przy Stowarzyszeniu Centrum Kultury Polskiej w Koziatyniu

Iwan Hryszczuk, Odessa, Odeska Szkoła nr 121 z nauczaniem języka polskiego

Taisa Strużańska, Iwano-Frankiwsk, Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku

Jaryna Wasyłyk, Iwano-Frankiwsk, Liceum nr 3 w Iwano-Frankiwsku

Julia Kryżaniwska, Nowy Rozdół, Centrum Kulturalno-Oświatowe im. Karoliny Lanckorońskiej

Ostap Hnat, Lwów, Związek Polaków „Orzeł Biały”

Zofia Ciarcińska, Warszawa, LO im. KEN ORPEG

Abigail Basina, Lwów, Liceum nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie

Anastasja Naumowa, Połonne, Kulturalno-Oświatowe Centrum Polskiej Mniejszości Narodowej

Jana Sitanska, Połonne, Kulturalno-Oświatowe Centrum Polskiej Mniejszości Narodowej

Anna Gordijewska

 

Anna Gordijewska. Polka, urodzona we Lwowie. Absolwentka polskiej szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie. Ukończyła wydział dziennikarstwa w Lwowskiej Akademii Drukarstwa. W latach 1995-1997 Podyplomowe Studium Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa na KUL. Prowadziła programy w polskim "Radiu Lwów". Nadawała korespondencje radiowe o tematyce lwowskiej i kresowej współpracując z rozgłośniami w Polsce i za granicą. Od 2013 roku redaktor - prasa, radio, TV - w Kurierze Galicyjskim, reżyser filmów dokumentalnych "Studio Lwów" Kuriera Galicyjskiego. Od września 2019 roku pracuje w programie dla TVP Polonia "Studio Lwów". Otrzymała nagrody: Odznaka "Zasłużony dla Kultury Polskiej", 2007 r ., Złoty Krzyż Zasługi, 2018 r.

X