144 ukraińskich jeńców wróciło na Ukrainę Huta Azowstal, fot. Dmytro Kozacki

144 ukraińskich jeńców wróciło na Ukrainę

W ramach największej od 24 lutego wymiany jeńców Rosjanie zwolnili 144 żołnierzy, w tym 95 obrońców huty Azowstal. Wśród nich 43 osób to żołnierze pułku Azow – o tym poinformowała Główna Dyrekcja Wywiadu MON.

Wśród wypuszczonych jeńców znalazło się 59 osób Gwardii Narodowej, 30 marynarzy, 28 żołnierzy armii ukraińskiej, 17 członków Państwowej Straży Granicznej Ukrainy, dziewięciu przedstawicieli Obrony
terytorialnej i jeden policjant.  Spośród tych osób 23 to oficerowie, a 69 to sierżanci i podoficerowie. Najstarszy ze zwolnionych skończył 65 lat, najmłodszy 19.

„Większość zwolnionych Ukraińców ma poważne obrażenia: rany postrzałowe i odłamkowe, obrażenia po wybuchach, poparzenia, złamania, amputowane kończyny. Wszystkim udzielana jest niezwłocznie odpowiednia pomoc medyczna i psychologiczna ” – napisano w komunikacie.

Warto przypomnieć, że obrońcy Mariupola opuścili miasto i zostali wywiezieni na tereny kontrolowane przez Rosję w dniach 16-20 maja. Strona rosyjska podaje, że ich liczba wynosiła 2439 żołnierzy. Przedstawiciele Czerwonego Krzyża rejestrowali ukraińskich obrońców jako jeńców wojennych.

19 czerwca rosyjskie media poinformowały, że dowódcy pułku „Azow” zostali wywiezieni z okupowanego terytorium obwodu donieckiego do Rosji w celu „działań śledczych”.

Źródła: www.pravda.com.ua www.facebook.com

X