Złota „Gloria Artis” dla Alfreda Schreyera

Złota „Gloria Artis” dla Alfreda Schreyera

Niedawno swój jubileusz obchodził znany mieszkaniec Drohobycza, więzień trzech obozów koncentracyjnych, muzyk, absolwent drohobyckiego gimnazjum im. Władysława Jagiełły, Alfred Schreyer. Siwowłosy, ale energiczny i optymistyczny drohobyczanin obchodził swoje dziewięćdziesięciolecie.

Gratulacje składało mu prawie czterdzieści osób. Wielu z nich specjalnie przyjechało na tę uroczystość z Polski: z Lublina, Warszawy, Krakowa i innych miast.

 

Wśród gości był też konsul generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd, dyrektor Krakowskiego Instytutu Książki Grzegorz Gauden, dyrektor Międzynarodowego festiwalu Bruno Szulca Wira Meniok, znana artystka-malarz Ewa Zarzycka, artysta-malarz Bartłomiej Michałowski i inni dostojni goście. Uroczystość prowadził dziennikarz z Lublina, dyrektor artystyczny Szulcfestu Grzegorz Józefczuk.

Jubilat otrzymał wiele prezentów, ale najbardziej cenny – od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. W imieniu ministra Bogdana Zdrojewskiego – złoty medal „Gloria Artis” – wręczył jubilatowi Grzegorz Gauden. Sam jubilat był w doskonałym humorze, zadowolony z całkowicie zasłużonego szacunku i uwagi dla swojej osoby. Nie tylko przyjmował życzenia, ale jak zawsze ze swymi przyjaciółmi z zespołu – Lwem Łobanowem i Tadeuszem Serwatką, śpiewał dla gości. W tym dniu jego piosenki brzmiały nadzwyczaj wzruszająco i były wykonywane ze szczególnym natchnieniem.

Obchody jubileuszu „ostatniego polskiego Żyda z Drohobycza”, opiekuna pamięci „półtorej miasta” wciąż trwają. W ich organizację włączyła się żydowska Fundacja charytatywna „Chased-Arie”, oddział w Drohobyczu. A już w najbliższej przyszłości, mając siły i chęci, skrzypek-weteran planuje kolejne koncerty ze swym zespołem. Marzy o odwiedzeniu w tym roku Moskwy, Goeteborga i Izraela.

Fedir Sergijenko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X