Zostanie uruchomiona fontanna przy ulicy Kopernika Fot. lvivcenter.org

Zostanie uruchomiona fontanna przy ulicy Kopernika

Przy ulicy Kopernika w niedługim czasie zostanie uruchomiona fontanna. O tym informuje Departament Ochrony Środowiska Historycznego m. Lwowa.

Prace po oczyszczeniu i podłączeniu wody do starej studni w górnej części ul. Kopernika rozpoczęto w ubiegłym roku. Wykonawcą jest Prywatne Przedsiębiorstwo „Оберіг Груп”, które na te prace otrzymało 100 tys. hrywien z budżetu miasta – o tym informowała Lwowska Rada miejska.

Do konserwacji zostały zabrane również figurki lwów, które zdobiły niegdyś wieżę dawnego lwowskiego Ratusza. Było tam osiem lwów trzymających tarcze z gmerkami lwowskich rodów patrycjuszowskich, wyrzeźbione przez Bernarda Dickemboscha. Po 1826 roku, gdy wieża runęła, cztery figurki ocalały i zostały przewiezione dwie na wzgórze Wysoki Zamek, gdzie ozdobiły sztuczną grotę, a dwie – na ul. Kopernika, gdzie stanęły przy studni obok kościoła św. Łazarza. Te przy studni dzierżą tarcze z gmerkami Szolców-Wolfowiczów i Kampianów.

Fot. lvivcenter.org

W ubiegłym tygodniu odbyła się próba wpuszczenia wody w fontannie. Specjalista od budowy fontann Igor Antonyszyn podregulował wysokość strumieni. W przyszłym tygodniu zapowiadany jest powrót poddanych konserwacji figurek lwów i prace budowlane zostaną zakończone.

Opracowała Alina Wozijan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X