Warsztaty radiowe dla polskich mediów dla zagranicy

Od lipca do października potrwają warsztaty radiowe dla przedstawicieli polskich mediów z Ukrainy, Litwy, Łotwy organizowane przez Fundację Pomoc Polakom na Wschodzie wspólnie z Polskim Radiem dla Zagranicy.

W ciągu tygodnia 2–3 osobowe grupy (łącznie 11 osób) podszkolą swoje umiejętności radiowe i zapoznają się z koncepcją powstawania cyklu „Wielcy Twórcy Niepodległej”. Jest to cykl 40 dwudziestominutowych audycji przypominających, jak i dzięki komu Polska powracała na mapy Europy.

– Warsztaty organizowane przez Fundację i Polskie Radio dla Zagranicy to przede wszystkim unikalny program zajęć praktycznych. Dzięki niemu polscy dziennikarze stają się współtwórcami cyklu audycji „Wielcy Twórcy Niepodległej”, które emitowane są na antenie nie tylko Polskiego Radia, ale także w polskojęzycznych audycjach poza granicami Polski. Udział uczestników praktyk w nagraniu audycji stanowi oś programu, natomiast Polskie Radio przygotowało jeszcze szereg interesujących zajęć, dostosowywanych do potrzeb kolejnych grup praktykantów, którzy mają możliwość m.in. poznania tajników montażu dźwięku, szkolenia z zakresu mediów społecznościowych i uczestnictwa w zajęciach logopedycznych –powiedziała Małgorzata Jaglińska z Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie, koordynator mediów.

Jako pierwsi udział wzięli dziennikarze z Kuriera Galicyjskiego, którzy zapoznali się z pracą poszczególnych programów Polskiego Radia i redakcji zagranicznych. Głowna część szkoleń odbywała się w redakcji Polskiej Polskiego Radia dla Zagranicy pod kierownictwem Haliny Ostas.

W ramach praktyk radiowych polscy dziennikarze ze Lwowa uczestniczyli w powstaniu jednego z odcinków audycji „Wielcy Twórcy Niepodległej”, udzielali wywiadów dla Ukraińskiego Wydziału Polskiego Radia oraz zajmowali się montażem i przygotowaniem nagrania do emisji. Podczas pracy uczestnicy mieli możliwość korzystać z bogatych zbiorów Archiwum Polskiego Radia.

Skutecznymi były warsztaty logopedyczne, podczas których swoje cenne doświadczenia przekazywała Bożena Targosz, polska dziennikarka i prezenterka telewizyjna, znana przede wszystkim ze swojej świetnej dykcji. Zajęcia praktyczne obejmowały ćwiczenia z emisji głosu, dykcji, poprawności mówienia oraz nagrania studyjne.

Ważnym doświadczeniem dla młodych dziennikarzy był udział w konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i w przygotowywaniu materiałów dźwiękowych z tego wydarzenia.

Na zakończenia warsztatów uczestnicy odwiedzili Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego i Centrum Nauki Kopernik.

Praktyki przeprowadzono w ramach projektu „Wielcy Twórcy Niepodległej” współfinansowanego przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą.

Karina Wysoczańska, Eugeniusz Sało 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X