Złożenie kwiatów pod pomnikiem Adama Mickiewicza w Stanisławowie

W Dzień Niepodległości w Iwano-Frankowsku Polacy złożyli kwiaty pod pomnikiem Adama Mickiewicza.

Wieczorem w kościele pw. Chrystusa Króla odprawiono uroczystą mszę świętą za Ojczyznę.

Kwiaty złożyło Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego oraz Towarzystwo Kultury Polskiej im. Karpińskiego. Pod pomnik przybyli również członkowie Towarzystwa „Rodzina i Europa” i Towarzystwa Kultury Polskiej „Przyjaźń”. Zebrani odśpiewali hymn narodowy, „Rotę”, „Przybyli ułani”. Za przybycie wszystkim podziękowała Maria Osidacz, dyrektor Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego.

Wieczorem w kościele pw. Chrystusa Króla odprawiono uroczystą mszę świętą. Podczas kazania ksiądz proboszcz Władysław Iwaszczak powiedział:

– Mimo, że nie mieszkamy w Polsce, to jednak czujemy się Polakami. Ten kraj, Stanisławów jest naszą Ojczyzną i nasi ojcowie, dziadkowie narodzili się tu, ale narodzili się w Polsce, dlatego gromadząc się dzisiaj wokół Ołtarza Chrystusowego, modlimy się za wszystkich Polaków mieszkających na Kresach, za organizacje polskie działające na Kresach. Módlmy się też za wszystkich tych, którzy pielęgnują kulturę, tradycję polską.

Msza święta zakończyła obchody święta narodowego, których pierwszym akcentem był koncert z okazji Dnia Niepodległości kwartetu smyczkowego Apertus.

Wojciech Jankowski

{youtube}GwybhBi4Q7U{/youtube}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X