Złoczów zawsze patriotyczny

W Złoczowie 14 maja odbyły się uroczystości z okazji 1050-lecia Chrztu Polski, 360. rocznicy ślubów króla Jana Kazimierza i 225. rocznicy Konstytucji 3 Maja.

Obchody zorganizowane przez Złoczowski oddział TKPZL tradycyjnie rozpoczęły się mszą św. w kościele wniebowzięcia NMP. Mszy przewodniczył ks. Michał Hołdowicz. Akademia odbyła się w auli na plebanii.

Aulę po brzegi zapełnili członkowie towarzystwa oraz uczniowie sobotniej szkoły z rodzicami. Gale rozpoczęła Maria Niemirowska, prezes miejscowego towarzystwa TKPZL, która wkrótce przypomniała trudne dzieje Polski i związane z nią jubileusze. Dzieci uczęszczające do polskiej sobotniej szkoły zaprezentowały scenkę dotyczącą uchwalenia konstytucji 3 maja. Zostały odczytane lwowskie śluby króla Jana Kazimierza. Scenariusz obchodów przygotowała Bożena Majewska, nauczycielka sobotniej szkoły. Piosenki patriotyczne i religijne związane z dziejami Polski zaśpiewały zespoły „Przyjacielskie koło” i „Bijące serduszka” pod kierownictwem Luby Muryn. Na uroczystościach był obecny przedstawiciel Konsulatu Generalnego RP we Lwowie konsul Marian Orlikowski, który podkreślił ambitne przygotowanie dzieci i wspaniałe występy zespołów.

– Złoczów to małe środowisko, ale zwarte i ciekawe, potrafi wiele zrobić. Dla mnie działalność pani Marii Niemirowskiej to jest sukces w sferze upamiętnień. Organizowane przez uczniów akademie i koncerty są bardzo sympatyczne, widać że nauczyciele wkładają wiele wysiłków, a uczniowie woli, chęci i zapału. Zawsze jest tutaj duży ładunek patriotyzmu, tak że warto tu przyjeżdżać – powiedział konsul Marian Orlikowski dla Kuriera Galicyjskiego.

– Nasze towarzystwo ma wiele osiągnieć, miedzy innymi udało się nam stworzyć przepiękny dom polski i sobotnią szkołę, działa u nas bardzo dużo Polaków. Staramy się podtrzymywać polskość jak tylko możemy, mamy zespoły dziecięce i dorosłe, obchodzimy wszystkie daty historyczne, które mają znaczenie dla Polaków i polskiego narodu. Dziś wspominaliśmy historie i los Polaków od początku powstania państwa polskiego aż do dnia dzisiejszego. Działania towarzystwa dają swój efekt, dzieci, które kończą naszą szkołę, wspaniale rozmawiają po polsku i studiują w Polsce. Zawsze bardzo nam zależało na łączności i współpracy z ojczyzną – podkreśla Maria Niemirowska, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej oddz. w Złoczowie im. ks. bp. Jana Cieńskiego.

W Złoczowie działa dom polski, przy którym organizowano placówkę oświatową. Uczniowie uczą się tutaj 6 lat. Nauczycielka sobotniej szkoły Bożena Majewska wraz z rodziną angażuje się do wszystkich uroczystości, przygotowuje scenariusze, jak mówi, nie brakuje chętnych do udziału w przeróżnych przedsięwzięciach. – W uroczystościach licznie wzięły udział dzieci z naszej szkoły. Wszystkie uroczystości odbywają się na szeroką skale, wszyscy są zapraszani i przychodzą. Przychodzi do nas bardzo dużo ludzi, odwiedzają nas goście z miejscowych władz.

Aleksander Kuśnierz

{gallery}gallery/2016/zloczow_akademia{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X