Jerzy Hoffman zostanie upamiętniony w Tarnopolu

Tablicę, upamiętniającą wybitnego polskiego reżysera Jerzego Hoffmana, mieszkającego przez pewien czas w Tarnopolu, zdecydowano umieścić w tym centrum obwodowym.

Poinformował o tym dziennikarza Ukrinformu zastępca kierownika obwodowego Wydziału kultury Wasyl Karmazin.

– Wmurowanie w naszym mieście pamiątkowej tablicy, poświęconej wybitnemu reżyserowi i scenarzyście, zaproponował Konsulat Generalny w Łucku. Rada miasta i Polskie Towarzystwo Kulturalno-Oświatowe w Tarnopolu poparły tę inicjatywę. Będzie to swego rodzaju przypomnienie o prawie półtorarocznym pobycie reżysera w naszym mieście. Gdy w 1938 roku Hitler aneksował Czechosłowację, krewni Hoffmanów z Tarnopola zaproponowali rodzinie przyjazd do nich. Wprawdzie, z czasem, gdy Armia Czerwona zajęła Tarnopol, Hoffmanów jak i innych Polaków represjonowano i wywieziono na Syberię – przypomniał Karmazin.

Według niego, gotowy jest już gipsowy odlew tablicy, która ma zostać umieszczona na budynku obecnego „Kino-Pałacu”.

Przypominamy, że Jerzy Hoffman znany jest jako autor ekranizacji historycznych utworów Henryka Sienkiewicza, a również takich powieści jak „Znachor” i „Trędowata”. W 2008 roku był autorem filmu dokumentalnego „Ukraina. Powstanie Narodu”. W czasie rosyjskiej interwencji na Ukrainę w marcu 2014 roku Hoffman razem z innymi działaczami polskiego filmu (Ewą Szykulską, Barbarą Brylską, Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Zanussim, Wojciechem Marczewskim, Jackiem Bławutem, Janem Nowickim i innymi) poparł naród ukraiński.

Źródło: Ukrinform

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X