IV Tydzień Kultury Chrześcijańskiej startował w lwowskiej katedrze

W niedzielny wieczór 15 maja bazylika metropolitalna we Lwowie była wypełniona po brzegi z powodu rozpoczęcia Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.

Fundacja „Dajmy Nadzieję” przygotowała wystawę malarstwa „Widzieć głębiej”, przedstawiającą dorobek uczestników pracowni dla osób z niepełnosprawnością „Anielski Kwiat”. Po otwarciu wystawy zespół Lumen z Poznania, soliści z Polski, Lwowska Orkiestra Kameralna oraz zespolone chóry lwowskie i młodzieżowe zespoły z Archidiecezji Lwowskiej pod batutą maestro Edwarda Kuca wykonali utwór o św. Janie Pawle II oraz Pop-Oratorium o Bożym Miłosierdziu. Muzykę napisał Zbigniew Małkowicz.

Serdeczne słowa podziękowania dla Fundacji „Dajmy Nadzieję” i organizatorów koncertu oraz dla władz lwowskiej obwodowej administracji państwowej za wsparcie złożył konsul generalny RP we Lwowie Wiesław Mazur.

– Podczas tego koncertu mogliśmy dzisiaj po raz kolejny słyszeć słowa „nadzieja”, „miłość”, „przebaczenie”. Te słowa w normalnym życiu każdego człowieka powinny być na co dzień. Ja mam nadzieję, że nie tyko na dzisiejszym koncercie, ale i w naszym życiu będą nas te słowa otaczały i te wszystkie dobre myśli: walka ze złem, pomoc bliźniemu, pomoc człowiekowi, co pozwoli nam lepiej żyć. I właśnie dzięki Kościołowi możemy te wartości, ten Dekalog wpajać ludziom, żeby byli lepsi – powiedział Wiesław Mazur. Polski dyplomata podziękował artystom za przepiękny koncert i zapewnił, że konsulat poza swoimi statutowymi działaniami również będzie dokładał wszelkich starań i będzie pomagał w miarę swoich możliwości. Wiesław Mazur także poinformował, że konsulat dołoży wszelkich starań, żeby pielgrzymi, którzy wybierają się na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, tam dotarli.

Wszystkim twórcom i wykonawcom oraz sponsorom tej imprezy podziękował też proboszcz katedry ks. prałat Jan Nikiel. Wynagrodzony oklaskami został również prowadzący koncert Kazimierz Miciński.

16 maja w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w sali św. Józefa została rozpoczęta trzydniowa konferencja naukowa „Kościół Katolicki w Europie Środkowo-Wschodniej w obliczu dwóch totalitaryzmów (1917-1990)”. Ks. prof. Józef Wołczański z Krakowa przedstawił książkę „Kochałem tych ludzi całym sercem i oddaniem. Wspomnienia z lat 1918-1976” zawierającą teksty abp. Ignacego Tokarczuka. We wtorek, 17 maja o godz. 19.30 w katedrze lwowskiej można będzie obejrzeć film o św. Faustynie Kowalskiej. W środę, 18 maja odbędzie się koncert z okazji 96. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II w wykonaniu Chóru Katedralnego im. św. Jana Pawła II, natomiast w czwartek, 19 maja – koncert muzyki dawnej w wykonaniu Orkiestry Kapeli Barokowej z Lwowskiej Akademii Muzycznej im. M. Łysenki. 20 maja do katedry zagości zespół wokalny „Piu Mosso” z Wrocławia, a na zakończenie Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w sobotę, 21 maja wystąpi Młodzieżowy chór katedralny „Spes in Deo”.

Konstanty Czawaga

{gallery}gallery/2016/tkc{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X