Zełeński nadał miastu Rzeszów odznakę honorową „Miasto-ratownik” fot. prezydent.pl

Zełeński nadał miastu Rzeszów odznakę honorową „Miasto-ratownik”

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński nadał miastu Rzeszów odznakę honorową „Miasto-ratownik”. Zawiadomił o tym podczas wspólnego wystąpienia z prezydentem Polski Andrzejem Dudą w Radzie Najwyższej Ukrainy

– Przed swoim wystąpieniem podpisałem decyzję, w której pragnę podkreślić szczególną rolę miasta Rzeszowa. Wprowadziłem specjalną odznakę honorową „Miasta –ratownika” dla miast, partnerów naszego kraju, które w dzisiejszej sytuacji robią rzeczy praktycznie niemożliwe, aby pomóc nam, aby pomóc naszym ludziom, aby pomóc naszej armii. W imieniu całego narodu ukraińskiego pragnę podziękować miastu Rzeszów – pierwszemu „Miastu-Ratownikowi” – podkreślił głowa państwa.

Zaznaczył on, że prawie wszystkie miasta ukraińskie mają swoich partnerów w Polsce i określił oba państwa jako siostrzane. Według Zełenskiego początkowo pomiędzy Polską i Ukrainą zjawi się wspólna odprawa graniczna, a z czasem – gdy Ukraina wstąpi do UE, jedna względna granica. Zełeński podziękował również Andrzejowi Dudzie, że wspólnie z prezydentem Słowacji Zuzanną Czaputovą będą lobbować kwestię członkostwa Ukrainy w UE.

Prezydent Ukrainy podziękował polskim działaczom kultury, sportowcom, duchowieństwu i wszystkim ludziom, którzy wspierają Ukrainę. Chodzi tu i koncerty dobroczynne, o pokazywanie się na zawodach ze wstążką w kolorach plagi ukraińskiej, lub przyjeżdżają z Poznania do Buczy i pieką chleb dla mieszkańców tej zniszczonej miejscowości.

Podziękował również Sejmowi RP za przyjętą ustawę, zrównująca uchodźców z Ukrainy w prawach w obywatelami Polski, za możliwość legalnego pobytu, zatrudnienia, opiekę medyczną i gwarancja socjalne.

Źródło: gazeta.ua

X