Andrzej Duda składa wizytę na Ukrainie – Tylko Ukraina ma prawo decydować o swojej przyszłości fot. prezydent.pl

Andrzej Duda składa wizytę na Ukrainie – Tylko Ukraina ma prawo decydować o swojej przyszłości

Prezydent Andrzej Duda przebywa na Ukrainie. W niedzielę 22 maja w Radzie Najwyższej w Kijowie Prezydent RP wygłosił orędzie, jako pierwsza głowa obcego państwa od wybuchu wojny. Prezydent RP Andrzej Duda został przywitany w Radzie Najwyższej Ukrainy owacją na stojąco.

– Wolny świat ma twarz Ukrainy – mówił dziś Andrzej Duda w Kijowie w orędziu wygłoszonym przed Radą Najwyższą. – Dziękuję Wam, że bronicie Europy przed najazdem rosyjskiego imperializmu, że duch wolnego narodu jest silniejszy. Z całego serca dziękuję za Wasz opór, odwagę, umiłowanie wolności.

Prezydent RP jest pierwszą głową obcego państwa, która wystąpiła na tym forum od ataku Rosji na Ukrainę. Deputowani powitali go oklaskami, odegrano też polski hymn.

– Pojawiły się niepokojące głosy, mówiące, że Ukraina powinna poddać się żądaniom Putina – przypomniał Andrzej Duda podczas wystąpienia i podkreślił:

Jak dodał, czas podpisać nowe dobrosąsiedzkie porozumienie, które „uwzględni to, co zbudowaliśmy w naszych relacjach przynajmniej w ostatnich miesiącach”. Według Prezydenta RP, rosyjska agresja pokazała, że sieć połączeń drogowych, kolejowych i infrastrukturalnych między Ukrainą a Polską jest niewystarczająca i trzeba to nadrobić.

– Granica polsko–ukraińska powinna łączyć, a nie dzielić – mówił Andrzej Duda i podkreślił, że przejawem dobrych stosunków polsko–ukraińskich będzie szybkie połączenie kolejowe między Kijowem a Warszawą. – Wspólnie je zbudujemy – zapewnił przy aplauzie ukraińskich parlamentarzystów.

Po wystąpieniu na posiedzeniu Rady Najwyższej Prezydenta Andrzej Duda rozmawiał „w cztery oczy” z Prezydentem Wołodymyrem Zełenskim; odbyły się również rozmowy delegacji obu państw pod przewodnictwem Prezydentów.

Na wspólnej konferencji prasowej z Prezydentem Ukrainy, Andrzej Duda wskazywał, że Ukraina potrzebuje środków na odbudowę, a świat potrzebuje Ukrainy, która jest dużym producentem żywności. Relacjonował, że z Wołodymyrem Zełenskim omówili kwestię odblokowania portu w Odessie oraz możliwości skierowania ukraińskich produktów rolnych do innych portów.

– Musimy zachować jedność z Ukrainą, a my wszyscy w ramach UE i NATO musimy zachować jedność wokół Ukrainy – przekonywał.

Prezydent Wołodymyr Zełenski planuje wnieść do ukraińskiego parlamentu projekt ustawy nadającej Polakom specjalny status prawny na Ukrainie – podaje Ukrinform.

Ukraińska agencja powołuje się na tekst przemówienia Wołodymyra Zełenskiego wygłoszonego w Radzie Najwyższej Ukrainy w dniu, w którym wizytę w Kijowie składał prezydent Andrzej Duda. Tekst wystąpienia opublikował w mediach społecznościowych zastępca szefa kancelarii ukraińskiego prezydenta Andrij Sybiha.

– Chciałbym podziękować polskiemu Sejmowi za niedawno uchwaloną ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy. To bezprecedensowa decyzja, zgodnie z którą nasi obywatele, którzy zostali zmuszeni do przeniesienia się do Polski z powodu rosyjskiej agresji, otrzymają niemal takie same prawa i możliwości jak obywatele polscy. Legalny pobyt, zatrudnienie, szkolenia, opieka medyczna i ubezpieczenie społeczne – brzmi fragment przytaczanego wystąpienia Zełenskiego.

Według tego źródła, prezydent Ukrainy ocenił decyzję Sejmu jako „wielki krok i gest”, do którego „zdolny jest tylko wielki przyjaciel Ukrainy”.

– I ten krok nie pozostanie jednostronny. W najbliższej przyszłości przedstawię Radzie Najwyższej Ukrainy podobny projekt, projekt lustrzany – miał zadeklarować Wołodymyr Zełenski.

– Prezydent Ukrainy zapowiedział wprowadzenie w najbliższym czasie ustawy o szczególnym statusie prawnym obywateli polskich na Ukrainie – relacjonowała deputowana do Rady Najwyższej Ukrainy Olha Sowhyria.

Szczegóły ustawy zapowiadanej przez ego ani konkretny termin wniesienia projektu nie są znane.

Prezydent Ukrainy wręczył Andrzejowi Dudzie prezent – znaczek pocztowy upamiętniający zniszczenie rosyjskiego okrętu Moskwa. Znaczek przedstawia stojącego na brzegu żołnierza pozdrawiającego rosyjski okręt środkowym palcem.

– Rosyjski okręt wojenny i prorocze słowa z Wyspy Węży? „I poszedł gdzie jego miejsce” – stwierdził Zełenski.

14 kwietnia ministerstwo obrony Rosji potwierdziło zatonięcie na Morzu Czarnym podczas sztormu krążownika rakietowego Moskwa. Zdaniem strony ukraińskiej okręt został trafiony dwiema rakietami Neptun – wersję tę potwierdziły Stany Zjednoczone. Krążownik uczestniczył m.in. w ataku na ukraińską Wyspę Węży na początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Podczas przemówień prezydentów Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego w Radzie Najwyższej Ukrainy, rosjanie zaatakowali Kijów rakietami.

Prezydentowi Andrzejowi Dudzie towarzyszyli w Kijowie Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, Szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch oraz Minister KPRP Wojciech Kolarski.

To trzecia w ostatnim czasie wizyta Prezydenta RP na Ukrainie: Andrzej Duda udał się do Kijowa 23 lutego br. – dzień przed rosyjską agresją, kolejną wizytę złożył 13 kwietnia br. Wraz z Prezydentami Litwy, Łotwy i Estonii odwiedził wówczas m.in. podkijowską Buczę, Irpień i Borodziankę.

Źródło: prezydent.pl, rp.pl, wPolityce.pl

X