Zbliża się 7. Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem”

7. Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” startuje już 12 października we Lwowie. Jest to największa prezentacja polskiej produkcji filmowej w Europie Środkowo-Wschodniej, a również impreza, która na trwałe wpisała się do kalendarza kulturalnych wydarzeń miasta.

Z tej okazji w „Kinopałacu” przy ulicy Teatralnej 22 odbyła się konferencja prasowa, w której uczestniczył konsul generalny RP we Lwowie Rafał Wolski, dyrektor „Kinopałacu” Dmytro Możarowski, właściciel i dyrektor generalny firmy „Technika dla Biznesu” Orest Błażejewski i prezes zarządu PAT „Kredobank” Grzegorz Szatkowski. Spotkanie z dziennikarzami prowadziła Zofia Iwanowa.

Podczas ubiegłorocznego Przeglądu filmy polskie zobaczyło ponad 10 tys. widzów. O tym czego możemy spodziewać się w tym roku mówił konsul generalny RP we Lwowie Rafał Wolski:

– 7. Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” rozpocznie się od filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” z udziałem polskiego producenta i znanego aktora Antoniego Kulikowskiego. W ramach tegorocznych wydarzeń towarzyszących będą miały miejsce lekcje historii w kinie, myślę, że szczególnie interesujące dla młodych ludzi. Również w tym roku nie zabraknie gier terenowych ulicami Lwowa i Iwano-Frankiwska (d. Stanisławowa), które pokazują historię i wspólne dziedzictwo tych miast. Odbędą się również spotkania ze znanymi twórcami polskiego kina, reżyserami, autorami scenariuszy. Zostanie otwarta wystawa z okazji 70-lecia legendarnej lwowskiej szkoły filmowej, której absolwentami byli twórcy polskiego kina drugiej połowy XX – początku XI wieku i znani na całym świecie reżyserzy, tacy jak Roman Polański. Również odbędą się dwa koncerty – powiedział Rafał Wolski.

W tym roku na widzów czeka 20 filmów oraz siedem wydarzeń towarzyszących. W trakcie Przeglądu będzie kontynuowany temat lotnictwa.

– Wiadomo, że polskie kino jest robione ze smakiem. Dlatego w imieniu organizatorów zapraszam lwowian i gości miasta do delektowania się polskim filmem. Postaramy się, aby pokazy były jakościowe i przyjemne – powiedział dyrektor „Kinopałacu”.

Podczas konferencji prasowej organizatorzy zaznaczyli, że warte uwagi są filmy nagrodzone na Festiwalu Filmowym w Gdyni m.in. „Cicha noc” w reżyserii Piotra Domalewskiego (Złoty Lew za najlepszy film), zdobywca Srebrnego Lwa – „Ptaki śpiewają w Kigali” w reżyserii Joanny Kos-Krauze oraz „Najlepszy” w reżyserii Łukasza Pałkowskiego (Nagroda Publiczności).

– Nasze narody powinny pokazywać to, co mamy dobrego. Przegląd Najnowszych Polskich Filmów jest tym malutkim krokiem, który łączy nasze państwa – dodał Orest Błażejewski.

– Cieszę się, że mamy możliwość we Lwowie obejrzeć dobre polskie kino. Jako przedstawiciel KredoBanku zawsze cieszę się, gdy zapraszają nas do takich projektów. Ten projekt, który już ma siedem lat, na pewno jest gwarancją sukcesu – podsumował Grzegorz Szatkowski.

7. Przegląd Polskich Filmów „Pod Wysokim Zamkiem” zorganizowany przez Konsulat Generalny RP we Lwowie wystartuje w piątek 12 października i potrwa do 21 października.

Karina Wysoczańska

Fot. Karina Wysoczańska

{gallery}gallery/2018/konferencja_prasowa_wysoczanska{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X