Już po raz dwudziesty odbyły się Dni Polskie w Rumunii

Już po raz dwudziesty odbyły się Dni Polskie w Rumunii

W Suczawie na rumuńskiej Bukowinie już po raz dwudziesty odbyły się Dni Polskie. Tradycyjnie też odbyło się polsko-rumuńskie sympozjum naukowe. Po uczcie intelektualnej przyszedł czas na zabawę w czasie dożynek w polskiej wsi Nowy Sołoniec.

Jest to największa impreza, którą organizuje Związek Polaków w Rumunii. Działalność polskiej organizacji została w tym roku doceniona przez Radę Wojewódzką w Suczawie, która przyznała ZPwR odznaczenie „Zasłużeni dla Bukowiny”. Podobne odznaczenia otrzymali też Kazimierz Jurczak i Borys Sekała, którzy pełnili funkcję konsula Rzeczpospolitej w Rumunii. Wręczenie nagród miało miejsce w czasie uroczystego otwarcia.

List prezydenta Andrzeja Dudy odczytał konsul Andrzej Kalinowski:
– Jestem wdzięczny za Waszą ciężką pracę, która każdego dnia przyczynia się do krzewienia polskiej tradycji, kultury i historii. Wasze działania opierają się na pielęgnowaniu polskich korzeni oraz dumie z narodowego dziedzictwa, umacniając przy tym przeświadczenie, że jesteście godnymi reprezentantami Polski na arenie międzynarodowej. Wyrażam uznanie dla wysiłku, jaki włożyli państwo w przygotowanie bogatego programu tegorocznego spotkania. Ukazuje on jak ważne są relacje polsko-rumuńskie, wartości polskiego dziedzictwa kulturowego, poczucie tożsamości i jedności rodaków w szczególnym roku upamiętniania setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

– Chcę pogratulować polskiemu narodowi solidarności, którą okazujecie, zaznaczyć, że tworzycie model opieki nad diasporą, który nam wielce imponuje. Jako naród stanowicie jedność. Ten rok jest szczególny dla narodów polskiego i rumuńskiego. Państwo obchodzicie stulecie niepodległości waszego kraju. My obchodzimy stulecie zjednoczenia prowincji rumuńskich z krajem. Diaspora rumuńska ma wiele do nauczenia się od diaspory polskiej – powiedział Gheorghe Flutur, marszałek województwa suczawskiego.

Fot. Wojciech Jankowski

Otwarto w Muzeum Historycznym w Suczawie dwie polskie wystawy. Instytut Polski w Bukareszcie przygotował wystawę „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”.

– W 2018 roku Dni Polskie obchodzą dwudziesty jubileusz – opisała wystawę Agnieszka Skieterska, dyrektor Instytutu Rumuńskiego – jest to też rok obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę i wielkiego zjednoczenia Rumunii. Z tej okazji spotkaliśmy się na Bukowinie i jako Instytut Polski prezentujemy wystawę o 34 fascynujących kobietach, Polkach i Rumunkach, które zmieniły swoje kraje – Polskę i Rumunię – oraz świat.

Zaprezentowano ponadto prace Władysława Kubienia, Polaka z Zaolzia, zatytułowane „RO mania”, który zaprosił w swoją podróż po Rumunii udokumentowaną obiektywem aparatu fotograficznego. Kubień jest rzeźbiarzem i plastykiem, który wielokrotnie gościł już na Bukowinie, również jako uczestnik Dni Polskich.

Fot. Wojciech Jankowski

Tradycyjnie ważną częścią Dni Polskich było sympozjum naukowe, które w tym roku przebiegało pod hasłem „O relacjach polsko-rumuńskich na przestrzeni wieków w Stulecie Odzyskania Niepodległości Polski i Wielkiego Zjednoczenia Rumunii”. Przez dwa dni obradowali specjaliści w dziedzinie stosunków polsko-rumuńskich na przestrzeni wieków, kontaktów kulturowych, polskich wsi na Bukowinie, literatury i tłumaczeń polsko-rumuńskich. Zupełnie nieoczekiwanie ogromne wrażenie na uczestnikach zrobił referat Olgerda Dziechciarza o… butach, które w latach osiemdziesiątych w subkulturach punk i skin head w Polsce uchodziły za źródło prestiżu, a nazywały się „rumunami” bądź „rumunkami”. W Suczawie zaprezentowała się również Młodzieżowa Orkiestra Dęta Straży Pożarnej ze Skawy w Małopolsce.

Ostatniego dnia w Nowym Sołońcu, polskiej wsi na Bukowinie, odbyły się dożynki. Po uroczystej mszy świętej, w czasie której poświęcono plony, odbyła się huczna zabawa. Swoje stoiska prezentowali Polacy z Nowego Sołońca, Pojany Mikuli, Pleszy, Wikszanów, Jassów, Bukaresztu, częstując smakowitymi daniami, cujką i nalewkami. Prawie każdego roku swój stragan z napisem „Ukraińcy” ma sąsiednia, zamieszkała przez Ukraińców, wieś Majdan. Niespodzianką dla uczestników był występ folk rockowej grupy z Żywiecczyzny – Pieczarki.

Dni Polskie odbyły się w dniach od 14 do 16 września. Organizatorem imprezy jest Związek Polaków w Rumunii.

Wojciech Jankowski
Tekst ukazał się w nr 18 (310) 30 września – 15 października 2018

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X