Rozpoczął się 7. Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” we Lwowie

Pokazem filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” w reżyserii Denisa Delića zainaugurowano 7. Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” we Lwowie. Pokaz odbył się 12 października. W ramach imprezy widzowie obejrzą ponad 20 filmów m.in. nagrodzone na Festiwalu Filmowym w Gdyni – „Cicha noc” w reżyserii Piotra Domalewskiego, „Ptaki śpiewają w Kigali” w reżyserii Joanny Kos-Krauze oraz „Najlepszy” w reżyserii Łukasza Palkowskiego. Cena biletów na wszystkie pokazy filmowe wynosi tylko 35 UAH. Organizatorem wydarzenia jest Konsulat Generalny RP we Lwowie.

Goście przybyli na uroczystość otwarcia mieli okazję przejść się po czerwonym dywanie, a także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w retro-atelier.

Podczas otwarcia 7. Przeglądu Rafał Wolski, konsul generalny RP we Lwowie zaznaczył, że to największa prezentacja polskiej produkcji filmowej w Europie Środkowo-Wschodniej.

– Poza granicami Polski, w naszej części Europy jest to największa impreza. Wydarzenie, które w bardzo dobry sposób pokazuje lwowskiej publiczności to, co nowe, ciekawe i interesujące w polskiej kinematografii. Chcemy, żeby widz lwowski, stanisławowski i użhorodski, bo w tym roku pojedziemy z festiwalem na Zakarpacie, dowiedział się co dzieje się w głowach polskich reżyserów i scenarzystów. Chcemy, żeby ten Przegląd był czymś w rodzaju okna otwartego na polską współczesną kinematografię – powiedział polski dyplomata.

{youtube}xMm12-K3Xcc&t{/youtube}

Oprócz licznie zebranych lwowiaków, w otwarciu uczestniczyli Ołeh Syniutka, przewodniczący lwowskiej państwowej administracji obwodowej, Walentyn Charłow z Lwowskiej Rady Obwodowej, Natalia Bunda, kierownik departamentu rozwoju lwowskiej rady miejskiej, Wiaczesław Wojnarowski, przedstawiciel MSZ Ukrainy we Lwowie, płk. Agnieszka Malczewska, zastępca attaché obrony przy Ambasadzie RP w Kijowie, płk. Ołeksij Krasiuk, zastępca przewodniczącego Akademii Wojsk Lądowych do pracy edukacyjnej, a także polscy dyplomaci, przedstawiciele nauki, kultury, oświaty, duchowieństwa, partnerzy i sponsorzy projektu.

– Od pierwszego Przeglądu naszym marzeniem była sytuacja: przychodzą ludzie na otwarcie, podchodzą do kas, pytają o bilety, a bilety już są wysprzedane. Chcemy pokazać lwowskiej publiczności polski najlepszy współczesny film – zaznaczyła pomysłodawczyni i współautorka koncepcji Przeglądu Barbara Pacan.

Organizatorzy podkreślają, że Przegląd odbywa się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dla fanów kina historycznego zostaną zaprezentowane krótkometrażowe filmy z serii „Historia w ożywionych obrazach”.

– Oprócz filmów historycznych mamy komedię, które uwielbia młodzież. Mamy kryminały, dramaty, filmy psychologiczne. Jak zawsze prezentujemy szeroki wachlarz, tak aby każdy zgodnie ze swoim upodobaniem przyszedł do kina i znalazł coś dla siebie– dodała Barbara Pacan.

„Dywizjon 303. Historia prawdziwa” powstał na podstawie kultowej książki Arkadego Fiedlera. Polscy lotnicy, początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stają się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (Royal Air Force) tworzą elitarną jednostkę – Dywizjon 303, który nie ma sobie równych.

Na otwarcie 7. Przeglądu do Lwowa przyjechali Jacek Samojłowicz, producent filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” i znany polski aktor Antoni Królikowski, odtwórca roli pilota Witolda Łokuciewskiego.

– Pierwszy raz jestem we Lwowie. Bardzo mi się podoba to miasto. Cieszę się, że zostanie tutaj pokazany „Dywizjon 303” – powiedział polski aktor.

– Wzruszyłem się bardzo. Łzy mi pociekły po policzkach, bo nie spodziewałem się aż takich owacji – powiedział po projekcji filmu Jacek Samojłowicz.

Wieczorem, w Pałacu Potockich przy ul. Kopernika 15, goście Przeglądu mieli możliwość posłuchać wyjątkowego koncertu jazzowego pt. „Human Things” w wykonaniu Piotra Wyleżoła i zespołu. W aranżacji jazzowej zabrzmiała muzyka filmowa autorstwa wybitnych polskich kompozytorów, m.in. Krzysztofa Komedy czy Wojciecha Kilara.

7. Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” potrwa do 21 października. Oprócz filmów przygotowano szereg wydarzeń towarzyszących m.in.: spotkania z twórcami, wystawy, koncerty, lekcje historii w kinie, gry terenowe, nocne pokazy filmowe.

Gościem specjalnym 7. Przeglądu będzie Arkadiusz Jakubik – aktor, reżyser, scenarzysta teatralny i muzyk. Znany z takich filmów jak: „Wesele”, „Dom zły, „Jesteś Bogiem!”, „Drogówka”, „Chce się żyć” oraz film z wieloma nagrodami „Cicha noc”, który będą mogli państwo obejrzeć podczas specjalnego pokazu 16 października.

Eugeniusz Sało

Fot. Karina Wysoczańska, Eugeniusz Sało

{gallery}gallery/2018/przeglond_filmowy_otwarcie{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X