Zakończenie XII Arki

W ostatnim dniu projektu w siedzibie Konsulatu Generalnego RP we Lwowie grono uczestników i organizatorów dokonało podsumowania XII Arki.

Na początek został zaprezentowany krótki film wieńczący pobyt uczestników na Arce.

W czasie konferencji prasowej uczestnicy podzielili się wrażeniami, emocjami, uczuciami, a także pomysłami i uwagami. Większość mówiła, że spotkała „na Arce” wielu nowych przyjaciół. Trudno było uwierzyć, że to już koniec i że wszyscy rozjadą się w różne strony Ukrainy.

– Nie wiedziałam, że na Ukrainie są takie projekty jak Arka. W tym tygodniu przeszłam własną ewolucję. Arkowicze różnych narodowości przekonali mnie, że świat jest jeszcze lepszym miejscem niż przypuszczałam, że pomiędzy nami naprawdę nie ma żadnych murów – powiedziała Tania Tertuła z grupy ukraińskiej.

– Było to niesamowitych osiem dni. Lekcje, dyskusje pozwoliły nam zamyślić się i inaczej spojrzeć na swoją historię i historię innych narodów. Poznać kulturę innych narodowości, które mieszkają w jednym państwie. Te nasze wspólne wieczory, gdy graliśmy w różne gry integracyjne, i gdy po prostu rozmawialiśmy, pozostaną w mojej pamięci do końca życia – dodała Marysia Winiarska z polskiej grupy.

– Cieszę się, że mogliśmy poznać kulturę, religię i język różnych narodów i przyjąć je bez żadnych uprzedzeń. Pragnę podziękować wszystkim za to, że stworzyliśmy atmosferę radości i dobra, że jesteśmy tacy super – zaznaczył Aleksander Kyryczenko z grupy żydowskiej.

– Dzięki wam w każdym z nas zostało zasiane ziarno, z którego wykiełkuje coś dobrego. – powiedziała Ulwie Szukurdżijewa z krymskotatarskiej grupy.

– Było czasem zmęczenie, ale radość była cały czas. Młodzi ludzie, którzy biorą udział w Arce, nie czerpią tych wrażeń i wiedzy z podręczników szkół i uczelni. Dlatego musimy zdawać sobie sprawę, że to, co robi Arka w sercach młodych ludzi trudno jest w ogóle z czymkolwiek porównać – podsumowała Emilia Chmielowa, jedna z pomysłodawców seminarium młodzieżowego Arka, prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie.

Na zakończenie spotkania uczestnicy i organizatorzy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Zostało również zrobione pamiątkowe wspólne zdjęcie.

Eugeniusz Sało

{gallery}gallery/2017/zakonczenie_arki_2017{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X