Arka 2017. Dzień Polski

Tradycyjnie, od kilku lat, podczas ‘dnia polskiego’ uczestnicy Arki przebywają w jednym z polskich miast. W tym roku, dzięki staraniom Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, odwiedzili Sanok w województwie podkarpackim.

Pierwszym punktem było zwiedzanie Muzeum Historycznego, który znajduje się w Zamku Królewskim w Sanoku. Uczestnicy Arki byli zachwyceni znajdującą się tam Galerią Zdzisława Beksińskiego – urodzonego w Sanoku, jednego z najciekawszych, najbardziej intrygujących polskich artystów współczesnych. W galerii znajduje się największa na świecie ekspozycja jego prac. Obejmuje ona kilka tysięcy obrazów, płaskorzeźb, rzeźb, rysunków, grafik i fotografii. Ekspozycja pozwala zwiedzającym prześledzić kolejne etapy twórczości Zdzisława Beksińskiego.

Po południu arkowicze zwiedzili Muzeum Budownictwa Ludowego – największego pod względem liczby zgromadzonych obiektów muzeum etnograficznego w Polsce i trzeciego w Europie, które rocznie odwiedza ponad 250 tys. turystów. Głównym punktem był „Galicyjski Rynek” – typowy czterokątny rynek, wybrukowany „kocimi łbami” z karczmą z kręgielnią, pocztą, urzędem gminy, apteką, sklepami oraz warsztatami: stolarskimi, zegarmistrzowskimi, fryzjerskimi, krawieckimi, szewskimi, piekarskimi i fotograficznymi. Prezentują one zarówno rozbudowaną sferę społeczną miasteczka z jego rozlicznymi funkcjami, jak i narodowościową, tworzoną przez Polaków, Żydów i Rusinów (Ukraińców).

W jednym ze skansenów muzeum miała miejsce dyskusja na temat wielonarodowej Polski z udziałem Rafała Wolskiego, konsula generalnego RP we Lwowie, wicemarszałka Stanisława Kruczka, członka zarządu województwa podkarpackiego oraz Tadeusza Pióro, burmistrza Sanoka. Moderował spotkanie konsul Rafał Kocot.

– Przebywacie na najpiękniejszym terenie województwa podkarpackiego w Bieszczadach, dokąd przyjeżdża na odpoczynek wiele osób z całej Polski i z Europy. Sanok jest bramą do tego pięknego terenu. W tej miejscowości mieszkali obok siebie Polacy, Ukraińcy, Żydzi. Nie było tu narodowości krymskotatarskiej, ale te trzy narodowości mieszkały w zgodzie ze sobą i budowały mosty, a nie mury – powiedział wicemarszałek Stanisław Kruczek.

Konsul generalny przytoczył historię Warmii i Mazur – regionu swojego dzieciństwa i młodości, gdzie stykało się wiele kultur, religii i narodowości.

Tadeusz Pióro opowiedział o pozytywnej zmianie infrastruktury Sanoka, współpracy mniejszości narodowych oraz zaprosił wszystkich na kolejne odwiedziny. – Przyjeżdżajcie do Sanoka. Tutaj żyjemy wspólnie i nie mamy żadnych problemów. Żyjemy z mniejszością ukraińską. W szkołach jest nauczanie języka ukraińskiego. Razem nam się dobrze współpracuje – podsumował burmistrz Sanoka.

Po dyskusji uczestnicy Arki otrzymali upominki od województwa podkarpackiego i miasta Sanok.

Dzień Polski zakończył się ogniskiem z kiełbaskami, wspólnymi śpiewami piosenek polskich, tańcami narodowymi oraz zabawami edukacyjnymi.

Następnego dnia na terenie Zamku Królewskiego w Sanoku grupa polska, krymskotatarska, żydowska i ukraińska prezentowały w jaki sposób się modlą. Wspólne modlitwy zanoszono w intencji pokoju na Ukrainie.

W drodze powrotnej do Lwowa uczestnicy mieli wolny czas na zakupy w Przemyślu.

Eugeniusz Sało

{gallery}gallery/2017/arka_2017_dzien_polski{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X