Jarosław Sellin: To jest wielkie dzieło naszych przodków

W ostatnim dniu wizyty wiceminister Jarosław Sellin z delegacją przedstawicieli Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Konsulatu Generalnego RP we Lwowie oraz miejscowych Polaków zapoznał się ze stanem cmentarzy Janowskiego, na Zboiskach, na Hołosku, w Malechowie oraz cmentarza i fresków kościoła w Mościskach oraz kościoła w Nawarii koło Lwowa. Na wszystkich nekropoliach złożono wieńce i zapalono znicze.

– Głównym celem mojego przyjazdu było zapoznanie się z tymi miejscami, gdzie już coś zrobiliśmy, robimy teraz czy będziemy robić w przyszłości. Był to bardzo nasycony kilkudniowy wyjazd do kilkunastu miejsc. Dzisiaj odwiedziliśmy pięć cmentarzy, gdzie przede wszystkim są pochowani żołnierze wojska polskiego z 1939 roku, zarówno tych cmentarzy podlwowskich, jak i cmentarz w Mościskach. Warto to czynić i ukazywać, że Polska o tych żołnierzach nie zapomniała, o nich dba, pamięta i pragnie urządzić im godny pochówek i godne upamiętnienie – powiedział Jarosław Sellin.

Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP przyznał, że jest pod wrażeniem tak wielu miejsc polskiego dziedzictwa na zachodniej Ukrainie. – Największe wrażenie – to jest ta wielkość I Rzeczpospolitej, bo jak się widzi takie kościoły jak we Lwowie czy w mniejszych miejscowościach jak Ołyka, takie zamki jak w Olesku czy Podhorcach, to widać, że to było niezwykle potężne państwo, które zostawiło wspaniałą kulturę i dziedzictwo. Można powiedzieć, że tworzyło nieco odrębną cywilizację. To jest wielkie dzieło naszych przodków – podkreślił.

Jarosław Sellin podkreślił pozytywne zmiany wyglądu Lwowa. – Pamiętam Lwów z przed dwudziestu pięciu lat. To był Lwów świeżo posowiecki, bardzo ubogi, szary, zapyziały, z zaniedbanymi kamienicami. Dziś wygląda znacznie i to znacznie lepiej. Widać, że dużo serca wkładają w to sami Ukraińcy, ale my też staramy się w tym pomagać, żeby to miasto nabrało prawdziwie europejskiego kolorytu. Jest to przecież dla kultury ważna metropolia europejska, jedna z najważniejszych w dawnej Rzeczpospolitej – podsumował wiceminister.

Eugeniusz Sało

{gallery}gallery/2017/wizyta_wicemonistra_sellina_mosciska{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X