Zakończenie roku szkolnego Szkoły Języka Polskiego w Tarnopolu

Zakończenie roku szkolnego Szkoły Języka Polskiego w Tarnopolu

24 maja 2013 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji zakończenia nauki w Szkole Języka Polskiego działającego przy Polskim Towarzystwie Kulturalno-Oświatowym w Tarnopolu. W mijającym roku szkolnym ilość uczniów uczęszczających na zajęcia przekroczyła ogółem liczbę 320 osób. I chociaż nie wszyscy wytrwali do końca, to ponad 240 wydanych certyfikatów potwierdzających udział w zajęciach na poziomie A0, A1 i A2 jest imponującym osiągnięciem szkoły.

Nauczanie odbywało się w 20 grupach i było prowadzone przez nauczyciela języka polskiego oddelegowanego przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą z siedzibą w Warszawie. Zajęcia w działającej przy PTKO szkole sobotnio-niedzielnej były skierowane do trzech grup wiekowych: dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

Uroczysta akademia odbyła się w sali Ukraińskiego Domu Kultury „Peremoha”, wśród widzów byli uczniowie szkoły, ich rodzice, dziadkowie, członkowie stowarzyszenia. Spotkanie było okazją do podsumowania pracy szkoły oraz przypomnienia najważniejszych i najprzyjemniejszych momentów z życia placówki w mijającym roku szkolnym. Akademia odbyła się dzięki przychylności władz miasta, które bezpłatnie udostępniły salę PTKO.

Zebranych gości urzekła muzyka w wykonaniu dwóch utalentowanych skrzypaczek. Program uroczystości był imponujący. Spotkanie otworzył prezes Piotr Fryz, witając obecnych na sali opowiedział o historii powstania PTKO w Tarnopolu oraz działającej przy stowarzyszeniu szkoły, przedstawił honorowych gości akademii – prezesa FOPnU Panią Emilię Chmielową, księdza Andrzeja Maliga, lektorki języka polskiego z Uniwersytetu Śląskiego – panie Zorianę Buń i Dominikę Pikułę, dziękował również za pracę i zaangażowanie nauczycielowi Szkoły Języka Polskiego – panu Dariuszowi Markiewiczowi oraz opiekunce najmłodszych uczniów – pani Annie Tereszczenko.

Głównym punktem programu była kronika wydarzeń z życia szkoły. Każdy miesiąc – od września do maja – wyróżniał się jakimś ważnym i ciekawym przedsięwzięciem. Zaprezentowano fragmenty nakręconych przez młodzież filmów nagrodzonych w konkursie „Mam talent – szukam polskich śladów” poświęconych historii Liceum Krzemienieckiego oraz postaci Juliusza Słowackiego. Uczniowie szkoły nie poprzestali na poznawaniu biografii wybitnych polskich poetów, zaprezentowali również ich wiersze, przybliżając mieszkańcom Tarnopola klimat konkursu recytatorskiego „Kresy” mającego miejsce co roku we Lwowie. To właśnie tam jedna z uczennic szkoły otrzymała wyróżnienie.

Święto Niepodległości w Tarnopolu ilustrował film ukazujący występy młodzieży, grudniowe zdjęcia przypomniały atmosferę mikołajkowych paczek i wykonanie kolęd na świątecznym wieczorze przybliżającym polskie i ukraińskie tradycje bożonarodzeniowe.

Kolejny sukces uczniów to udział w Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego we Lwowie Inny Rafalskiej. Opowiedziała publiczności o prezentowanej przed komisją egzaminacyjną książce Ryszarda Kapuścińskiego „Imperium” i zafascynowała audytorium swoim głosem, śpiewając piosenkę „Widziałam orła cień” zespołu Varius Manx. Autorka artykułu opowiadała o swoim doświadczeniu i inspiracji z cyklu szkoleń „Młodzieżowa Akademia Lokalnych Liderów”, zorganizowanych w ramach Programu „Młodzież w działaniu” w Konstancinie-Jeziornej. Wyjazd do Polski możliwy był dzięki sukcesowi w kolejnym konkursie, na który wspólnie z moją z koleżanką z PTKO Ludmiłą Melnyk nakręciłyśmy film.

Odtworzony został również fragment filmu poświęcony pamięci tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, być może nie wszyscy zebrani zdawali sobie wcześniej sprawę, że to właśnie z inicjatywy Lecha Kaczyńskiego przyznawana jest Karta Polaka. O odbytych z przedstawicielami polskiego konsulatu rozmowach kwalifikacyjnych oraz doświadczeniach związanych z uzyskaniem i posiadaniem tego dokumentu opowiedziały zebranym członkinie PTKO.

Ostatnie pamiętne wydarzenie z działalności Towarzystwa było związane z obchodami święta Konstytucji, święta Flagi Narodowej oraz Dnia Polonii. Dzieci oraz młodzież odśpiewały pieśni patriotyczne przygotowane pod kierunkiem Anny i Mikołaja Szamli. Duże zaangażowanie widowni wywołało obejrzenie prezentacji multimedialnej z konkursu fotograficznego „Tarnopol w obiektywie”. Uczniowie szkoły uwiecznili na zrobionych przez siebie zdjęciach najpiękniejsze zakątki Tarnopola. Publiczność wybrała podczas głosowania najlepsze zdjęcia konkursowe, nagradzając następujące uczennice szkoły:

I miejsce – Żanna Moskalczuk i Alina Miroszniczenko
II miejsce – Lilia Kilbitska
III miejsce – Walia Sobczuk i Inna Maszewska

W nagrodę laureatki otrzymały słowniki. Kolejne nagrody trafiły do rąk laureatów konkursu zorganizowanego przez Fundację „Oświata polska za granicą”. Na spotkaniu wystąpiły też lektorki z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – Zoriana Buń oraz Dominika Pikuła. Opowiedziały o działalności Szkoły Języka i Kultury Polskiej oraz możliwości studiowania w Polsce przez cudzoziemców, dla których śląska uczelnia przygotowała w nowym roku akademickim 200 bezpłatnych miejsc na listach studentów.

Spotkanie uzupełniły występy najmłodszych uczniów szkoły, którzy pod opieką Anny Tereszczenko przygotowali imponujący program artystyczny. Młodzi wykonawcy grali na fortepianie i fujarkach, recytowali polskie wiersze, tańczyli.

– Cieszymy się z nowej krwi, która przyniosła tak wiele nowych pomysłów i realizację nowych projektów – tak ksiądz Andrzej Malig podsumował całoroczną pracę nauczyciela języka polskiego Dariusza Markiewicza i jego działalność w lokalnym środowisku. Na zakończenie młodzież przygotowała niespodziankę dla swojego nauczyciela, śpiewając specjalnie ułożoną dla niego piosenkę i recytując ułożony wiersz, dziękując w ten sposób za to wszystko, czego nauczył i co zorganizował w szkole nauczyciel przysłany przez ORPEG z Polski.

Bogdana Kuryło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X